'ריבונות אינה מתן זכות הצבעה מיידית'

סגן שר הביטחון לא מתרשם מאיומי הדמוגרפיה המתעוררים: נחיל ריבונות ונגלה שמספרים לא נכונים. ריבונות אינה מחייבת מתן זכויות מלאות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ח

'ריבונות אינה מתן זכות הצבעה מיידית'-ערוץ 7
לא מתרגש. הרב בן דהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

המנהל האזרחי פרסם אתמול נתונים דמוגרפיים אודות שוויון יהודי ערבי בין הים והנהר. האם מדובר בהפחדות שווא או שמא באיום דמוגרפי של ממש?

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, מתומכי רעיון הריבונות, מתייחס לדברים.

בראשית דבריו מזכיר הרב בן דהן כי דברי הדמוגרפים אינם מדע מדויק. "היו דמוגרפים שהתנבאו לפני מספר שנים שבמדינת ישראל עצמה לא יהיה רוב של יהודים, והתברר שהדברים אינם נכונים. הוויכוח בין הדמוגרפים הוא ריב בין מספרים וכל אחד בונה תחזית ומקורות שמהם הוא שואב את המידע, הלמ"ס הפלשתיני או גורמים נוספים".

מעל הוויכוח המספרי קובע הרב בן דהן, יש להבהיר ש"הדבר הברור והמוחלט הוא שאנחנו כאן בארץ ישראל ולא חוששים משום ניסיונות להפחיד אותנו. הרצון להפחיד אותנו, שאולי עוד מעט לא נהיה רוב ולכן צריך לנטוש את יהודה ושומרון זו טעות חמורה". הוא מזכיר בדבריו תחזיות דמוגרפיות קודמות שלא לקחו בחשבון את העלייה מברית המועצות ואת העלייה בשיעור הילודה ובכך שגו באופן קיצוני.

"צריך להתמקד בעיקר. אנחנו ביו"ש כי זו ארצנו ואנחנו בה כדי לא לעזוב אותה לעולם. כמה שיותר מהר צריך להחיל את הרבונות ביו"ש, וכשזה יקרה יתברר כמה המספרים הללו לא נכונים", אומר הרב בן דהן וכשהוא נשאל אם תמיכתו ברעיון הריבונות לא אמורה לקבל מכה מהתחזיות הללו הוא מבהיר כי לתפיסתו החלת הריבונות אינה מחייבת את ישראל להעניק לתושבי האזורים הללו אזרחות אוטומטית.

בדבריו מזכיר סגן השר כי "ישראל איחדה את כל חלקי ירושלים, אבל תושבי מזרח ירושלים אינם זכאים להצביע לכנסת אלא רק לעירייה. זו ההצעה שלי, גם אם נחיל את חוק הישראלי ביו"ש לא ניתן זכויות אזרחיות מלאות, בוודאי לא ביום הראשון. נצטרך להמתין מספר שנים כמקובל בכל מדינה".

"האם ישראל פחות דמוקרטית בגלל המעמד שניתן לתושבי מזרח ירושלים? המעמד הזה לא הספיק להם? צריך לומר את האמת, לא מדובר באזרחים שבכל ארבע שנים הולכים לקלפי. הפעם אחרונה של בחירות שם הייתה לפני 13 שנים. הם רחוקים מדמוקרטיה בעלת משמעות כמו שאנחנו מכירים. יש דוגמאות רבות לאזרחות שניתנות בהדרגה, גם בארה"ב יש חלק גדול שנקרא גואם והאנשים שם ללא אזרחות מלאה. כך גם תושבי פורטו ריקו אינם מצביעים לנשיאות. הדוגמאות קיימות".

ומה באשר לעצם השימוש שעושה המינהל האזרחי בנתונים פלשתיניים? על כך אומר הרב בן דהן כי הגורמים הישראליים אינם מתבססים על נתוני הלמ"ס הפלשתיני, אלא "נאמר במפורש שאלו הנתונים שבידינו על פי המקסימום שאנחנו יכולים לאסוף. אלה לא נתונים שאנחנו יכולים לסמוך עליהם והם חלקיים. הם נעשים על פי כלי המדידה שבידינו".