ילדים. פסח. מצות. ליל הסדר
ילדים. פסח. מצות. ליל הסדר צילום: Nati Shohat/Flash90

"יש משהו תמוה קצת במבנה ליל הסדר שלנו". בקביעה זו פותח הרב יונה גודמן את פינת החינוך בערוץ 7, בה הוא פונה להורים לקראת חג הפסח וליל הסדר הקרבים ובאים.

"הרי בלילה הזה אנו מבקשים להעביר לילדינו את שרביט השייכות לעם ישראל" ממשיך הרב ומסביר, "במקביל לקיום מצוות הערב, אנו רוצים שיפנימו את משמעות היותם שייכים לעם ישראל, ואת הזכות והאחריות הנגזרות מכך".

הרב גודמן מסביר כי "חז"ל לימדו אותנו שכדי לחולל לימוד משמעותי, יש צורך שאדם ישאל. רק כשהוא שואל משהו באופן כן, יש סיכוי שהוא יקשיב לתשובה. לכן, כדי שילדינו ישאלו, אנו עושים שינויים מפתיעים: במקום להתחיל את הארוחה ורק בתוכה לאכול ירקות, אנו מקדימים לאכול כרפס עוד לפני תחילת הסעודה. אנו נוטלים ידיים על הכרפס, דבר שלא עושים כל השנה, ועוד. הכל כדי ששינויים מוזרים אלו יעוררו את הילדים לשאול 'מה נשתנה הלילה הזה'. אחרי שהם ישאלו באמת, יש סיכוי שהם יקשיבו היטב לתשובה, אותה נפרוס ב'מגיד' ".

לדעתו של הרב גודמן, הבעיה עם שפע השינויים שנועדו לעורר את הילדים לשאול, היא שמלמדים את הילדים מראש על כל השינויים... "הרי בגן הם יודעים כבר לומר בעל פה את כל סימני הסדר, כולל כרפס ויחץ. יתירה מזאת, הם לומדים בעל פה מגיל צעיר מאוד את ה'מה נשתנה'. בליל הסדר הם שואלים את ארבעת השאלות כי לימדו אותם לדקלם אותן, ולא כי הם באמת שואלים".

לדבריו, נוכח מצב זה הורים רבים הופכים את הבית לסוג של מרכז הדרכה, בו הם מכינים ומעבירים חידות ושאלונים, סיפורים והצגות, הכול כדי לעורר הזדהות של הילדים עם תוכן ליל הסדר. הכול כדי שיחוו משהו ממשמעות קיומו של עם ישראל וחשיבות היותם חלק ממנו.

הרב מברך על שפע אמצעי עזר אלו, אך מציע לא לראות בהם עיקר. "אם בלילה החשוב הזה אנו נהפכים לסוג של 'מפעילי אירועים' שיודעים להעביר להם הפעלות רבות, משהו חשוב חסר. אני מציע לשנות את המבט. במקום להתמקד בחיפוש דרכים כיצד לעניין אותם, להתבונן פנימה ולשנות משהו בתוכנו".

"לחשוב מה עלינו ללמוד ולהפנים, כדי שבאופן עמוק נחווה את חג החירות". את דבריו הוא מגבה במשל: "לא פעם שמענו על רבנים חשובים שמציינים כל שנה שני ימי הולדת. אחד בתאריך לידתם הביולוגי, ואחד בתאריך בו הם זכו להגיע ארצה ולהצטרף לשיבת עם ישראל לארצו. הם עושים זאת ליום של התבוננות והודיה, באופן אישי, ולא בשביל ילדים. ביום השנה להגיעם ארצה הם מלאי מחשבות על הזכות להגיע לארץ ישראל ועל המתחייב ממנה. באותה מידה, אם אנו באמת נהיה בשמחה ובהתרגשות בליל הסדר, אם אנו באמת נחוש קומה נוספת של חירות, אם נטפח הבנה נוספת של משמעות היותנו חלק מעם ישראל – הילדים יחושו שאנו מתרגשים באמת. זה מה שירשים אותם, בזכות הכנות שלנו. לאחר מכן, יש כמובן מקום גם להפעלות ולאמצעים שיעזרו להם להבין מה כה מרגש את אבא ואת שאר המבוגרים".

הרב גודמן מסיים ומזכיר: "לא במקרה אין אנו אומרים 'חייב אדם להראות לילדיו כאילו הם יצאו במצרים'. אנו אומרים על עצמינו, 'חייב אדם לראות עצמו' – וממילא זה בע"ה גם יסחוף את הילדים אחרינו במסע החירות של כולנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו