אחרי 13 שנה הותרה העגונה

בעודה בת 13 אולצה נ', שגדלה בכפר קטן במדינה מוסלמית, להתחתן עם גבר כבן 20 שהתעלל בה. לאחר 13 שנות עגינות הסתיים סיפורה בטוב

ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ח

נ' והטוענת הרבנית עם פסק הדין
נ' והטוענת הרבנית עם פסק הדין
צילום: יח"צ

לאחר 25 שנות נישואין מתוכן כ-13 שנות עגינות, זכתה לאחרונה נ', אשה בשנות ה-30 המאוחרות לחייה, לצאת לחופשי.

לאורך השנים האחרונות יוצגה נ' ע"י טוענת רבנית מארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, ובסופן קבע ביה"ד כי אין תוקף לנישואיה.

נ' גדלה בכפר קטן במדינה מוסלמית, ובעודה בת 13 אולצה להתחתן עם גבר כבן 20. לזוג נולדו שישה ילדים. במהלך שנות הנישואין עברה נ' מסכת ייסורים קשה, שהחלה כבר מהיום הראשון לנישואים. מסכת הייסורים כללה השפלות, מכות, ניצול, איומים באקדח ואף אונס. אחרי שילדה בפעם הראשונה ברחה להוריה, ובעלה ניצל זאת והתחתן עם אישה נוספת. לאחר מכן הוא בא לבית הוריה, התחנן שתחזור והבטיח לגרש את אשתו השנייה.

נ' חזרה עם הילד, אבל המכות וההתעללויות האכזריות לא הפסיקו. אחרי שנולד ילדם השישי נ' עזבה את ביתם וחזרה לבית הוריה. אולם היות ולנשים אין מעמד באותה המדינה, הילדים נשארו בחזקת הבעל.

בעקבות איומים על חייה, עזבו נ' ומשפחתה את המדינה וברחו לארצות הברית, ללא ילדיה שנשארו אצל האב. לאחר מספר שנים של משא ומתן מול משפחת האב על חזקת הילדים, ובעזרת קרובי משפחה כאן בארץ, עלתה המשפחה לישראל, ושילמה 15 אלף דולר כדי לפדותם. בשנת 2012 התאחדה המשפחה בישראל ונ' פתחה תיק ברבנות במטרה להשתחרר מקשר הנישואין, זאת בליווי ארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, המייצג עגונות ומסורבות גט.

מאז עברו קרוב לשש שנים בהם עבר התיק שישה הרכבי דיינים שונים, שניסו למצוא דרך להתיר את האישה מעגינותה, אך כולם התייאשו. לאורך הדרך ליוותה את נ' הטוענת הרבנית עו"ד תהילה כהן, מארגון "יד לאישה". כהן ניהלה את התיק המשפטי, קידמה רעיונות לפתרונות הלכתיים ונלחמה עבור נ' במשך השנים הארוכות והקשות: "ניסינו להניע מהלכים רבים כדי לקבל את הגט, אך הבעל סירב בכל תוקף בכל אחד מהם. שלחנו שליחים עד אליו, כי העדפנו לקבל גט בהסכמה. אבל ככל שעברו השנים וראינו שזה לא קורה ניסינו למצוא פתרונות הלכתיים אחרים". כהן, שהתנסתה כבר בתיקים קשים וצברה ידע הלכתי רב, לא התייאשה והמשיכה לנסות ולמצוא פתרון.

לפני כארבעה חודשים ולאחר שמוצו אפשרויות השכנוע של הבעל לתת את הגט המיוחל, הגיע התיק המורכב לדיין הרב אבירן הלוי, אב בית הדין מבית הדין הרבני בתל אביב. הרב הלוי הפך עולמות, חיפש כיוון ולבסוף מצא שכיוון שהנישואין היו בכפיה והעדים אשר חתמו על הכתובה היו קרובי משפחה, הנישואין בטלים מלכתחילה.

במעמד מרגש אחרי 25 שנות נישואין מייסרות מתוכן 13 שנות עגינות, נ' הותרה מכבלי העגינות. בכך הצטרפה לאחותה הגדולה, ה', שעברה סיפור דומה אם כי פחות מורכב, שגם היא יוצגה מספר שנים ע"י "יד לאישה" ולבסוף הותרה.

הטוענת הרבנית והעו"ד תהילה כהן מוסיפה: "התיק המדובר התגלגל בכמה בתי דין, והגיע לפתחם של בכירי הדיינים, כולם רצו לסייע אך די מהר הרימו ידיים וטענו כי אין פתרון לאישה בשדה המשפטי-הלכתי. עד שהגיע התיק לידיו של הדיין, אב"ד בביה"ד בתל אביב, הרב אבירן הלוי, שנרתם למשימה במסירות נפש יוצאת דופן, עשה לילות כימים, כיתת רגליו, חקר ונבר ולא נח עד שהפך כל אבן, ומצא את הפתרונות ההלכתיים שהביאו להתרתה של נ'".

פנינה עומר, מנכ"לית ארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, ציינה "שוב אנחנו למדות כי הבעיה איננה בכלים ההלכתיים, אלא בשימוש בהם. דרושים לנו עוד ועוד דיינים אמיצי לב, בעלי כתפיים רחבות שיעזו לפסוק ויהפכו כל אבן עד שיתירו כל עגונה ומסורבת גט. בפעם הבאה כשמתכנסת הוועדה למינוי דיינים, ראוי שהקריטריונים לפיהם יבחרו וימונו הדיינים, ישרתו את רוח ההלכה להתיר עגונות ואת רוח החברה הדמוקרטית המאמינה בזכות כל אדם ואישה לחירות".

עוד הוסיפה: "אנחנו רוצות להודות גם לאגף העגונות של בתי הדין אשר היו שותפים לדרך הארוכה עד לקבלת הגט, שותפות זו מקרבת את חרותן של נשים רבות".