בית כנסת (אילוסטרציה)
בית כנסת (אילוסטרציה)צילום: Thinkstock

בית הכנסת בסובוטיקה שבצפון סרביה נחנך ביום שני בנוכחות נשיא סרביה, אלכסנדר ווצ'יץ', וראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, בפני כ-900 אורחים.

הבניין נבנה ב-1902 בסגנון האר-נובו, וארגון המורשת "אירופה נוסטרה" כלל אותו ברשימת שבעת אתרי המורשת הנתונים בסיכון הרב ביותר. הוא שופץ במאמץ משותף של הונגריה וסרביה, בעלות של מיליוני דולרים, וישמש בעיקר לקונצרטים וכאתר תיירותי. עם זאת, מסרה סוכנות הידיעות JTA, הקהילה היהודית המקומית הקטנה תוכל לעשות בו שימוש לצורך תפילות ואירועים אחרים.

בית הכנסת הוא בבעלות העירייה.

ווצ'יץ' ואורבן אמרו שניהם כי בית הכנסת הוא סמל לשיתוף פעולה בין סרבים, הונגרים ויהודים.

הונגריה הקצתה סכומים נכבדים לשיפוץ, כולל כשני מיליון דולר לטובת שיקום פנים המבנה (כאשר בית הכנסת נבנה, סובוטיקה היתה בשטח הונגריה). אורבן ציין כי ב-2014, הממשלה הונגרית השיקה תוכנית לשיקום בתי כנסת בעלות של 40 מיליון דולר, שבאמצעותה שופצו בתי כנסת גם בבודפשט ובאוקראינה.

אורבן דיבר בנאומו על עתיד בו "הונגרים, סרבים ויהודים יעבדו יחד בשלום ובביטחון", אך התייחס ברמיזה גם לסכנת ההגירה המוסלמית. "אנו חיים עדיין באירופה אשר נשענת על המורשת היהודית והנוצרית", אמר. "אם נאפשר לקרוע את הקרקע הזו מתחת לרגלינו, אם ניתן לאחרים להחליף את האדמה התקבותית של אירופה, אז במקום שאנחנו נכתוב את העתיד, אחרים יעשו זאת".