האיחוד האירופי
האיחוד האירופי צילום: אייסטוק

האיחוד האירופי יממן בשנה הקרובה מספר פרוייקטים שמטרתם לקדם הקמת מדינה פלסטינית, כך עולה מהכרזה שלו בנוגע למתן מענקים כספיים לעמותות ישראליות, המפורסמת לראשונה בערוץ 7.

לאחד הפרוייקטים, הנקרא "הכיבוש כמעמסה", הוקצבו כ-358 אלף אירו, ומטרתו המוצהרת היא "יצירת תמיכה בדעת הקהל הישראלית, להקמת מדינה פלסטינית".

באיחוד מציינים כי לצורך כך תבוצע "תעמולה רחבת היקף שתיתפס כאמינה ורלוונטית ותציג עלויות של הכיבוש הפוגעות בפריפריה, בצרכים חברתיים ובצמיחה הכלכלית".

זה לא הכל. עמותת השמאל הקיצוני 'בצלם' תקבל קרוב ל-270 אלף אירו כדי לבצע "שתדלנות והכרה וירטואלית, לכפרים פלסטינים לא-חוקיים שהוקמו באיזור היישובים הישראליים ביהודה ושומרון, כדי להכשירם בדעת הקהל".

עד כמה מנסה האיחוד האירופי להתערב במדיניות ישראל? עמותת יש דין תקבל כ-270 אלף אירו כדי לקדם איומיים משפטיים על אנשי כוחות הביטחון, בשל העובדה שהם נכנסים במרדף אחרי מחבלים, לבתים של פלסטינים, באופן שלא עומד ב"סטנדרטים" של המועצה לזכויות האדם באו"ם, גוף שרק בסוף השבוע האחרון קיבל 5 החלטות נגד ישראל.

לפי שעה אף גורם רשמי ישראל אינו מגיב לפרסום תוכניות ההשקעה של האיחוד, שחותרות נגד עמדתה של מדינת ישראל וריבונותה.

נזכיר כי לפני חודשים אחדים, חלק משרי הממשלה הופתעו לגלות, כי מבלי ששמו לב, מתחת לאפם, אושר הסכם עם האיחוד האירופי שעלולות להיות לו השלכות משמעותיות מאוד למדינת ישראל אל מול הפלסטינים.

אז היה מדובר בהסכם הקרוי "תוכנית לשיתוף פעולה חוצה גבולות באגן הים התיכון" ומטרתו לממן מיזמים בעשרות מיליוני אירו עבור 14 מדינות במזרח התיכון שאינן חברות באיחוד – ביניהן גם ישראל והרשות הפלסטינית שמוגדרת גם היא כישות מדינית לצורך העניין.

ההסכם כלל, בין היתר, סעיף בו נכתב כי מן הצד הישראלי הוא אינו חל מעבר לקו הירוק, במזרח ירושלים וברמת הגולן. בשטחי הרשות הפלסטינית הוא דווקא חל באופן ברור ומלכתחילה. כלומר, גופים ישראלים ביהודה ושומרון, במזרח ירושלים וברמת הגולן לא יוכלו להשתתף במיזמים ולקבל מימון.

גם אז צויין סוג הפרוייקטים שהפלסטינים יממנו במסגרת ההסכם. התברר לדוגמא כי הפלסטינים מעוניינים שהאיחוד האירופי ישקיע בפרוייקט שמקדם את "המורשת הפלסטינית" של סבסטיה, אחד המקומות שבו ישראל דווקא העמיקה את אחיזתה בשנים האחרונות. פרוייקט נוסף שעל הפרק מבחינת הרשות הפלסטינית הוא פעילות באחד משערי העיר העתיקה בירושלים, מקום שנמצא, לכל הדעות, בריבונות ישראלית.

ההסכם אושר באופן אוטומטי והשרים בנט ושקד אמרו אז שאישורו הוא הרע במיעוטו כיוון שיש צורך בשמירת הקשרים עם האיחוד האירופי, שלדבריהם מעביר תקציבים גם למטרות חיוביות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו