27 אלף לבבות אדומים שחדלו לפעום

מיזם ההוקרה והסולידריות עם המשפחות השכולות הושק במרכז יצחק רבין, ובו למעלה מ-27,000 לבבות אדומים כמספר חללי ישראל.

רעות הדר , כ"ג בניסן תשע"ח

הלב זוכר
הלב זוכר
צילום: יוסי זליגר

רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין השתתפה היום (ראשון) בפתיחת מיצב האמנות "הלב זוכר", מיזם לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה במרכז יצחק רבין.

במיצב 27,000 לבבות קרמיקה אדומים אשר יצרו אמנים ישראלים מרחבי הארץ, המרכיבים "שביל זיכרון קולקטיבי".

"שכול, כך אמרה לי פעם אם שכולה, הוא 'כמו דימום פנימי', גם כשהוא לא נראה כלפי חוץ הוא תמיד שם, קיים וחי," אמרה ריבלין באירוע, "חייו של אדם ששכל את יקירו נחלקים לשניים''.

"27 אלף לבבות אדומים מופיעים במיצב הזה, כולם בגודל אחיד, באותו הצבע, מסמלים אנשים אהובים כל כך, חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, שכל אחד מהם היה לב פועם, עולם מלא".

"העובדה ששביל הלבבות קם דווקא כאן במרכז יצחק רבין, מחוץ ולתוך המרכז, היא יותר מסמלית, זה שביל של כאב, שביל של הזדהות, שביל של שותפות ושל אהבה. שביל שאליו מתחברים מכל רחבי הארץ, מכל קצות הארץ לאורכה ולרוחבה. כל לב קשור ונוגע ללבבות רבים אחריו, מחובר אליהם, פועם איתם''.

רעיית הנשיא סיפרה, ''פגשתי משפחות שכולות רבות של לוחמות ולוחמי כוחות הביטחון ושל נפגעי ונפגעות פעולות האיבה. כל פעם מחדש אני מביטה בהשתאות בכאב שהן נושאות איתן ובעוצמה שיש בהן, להמשיך לחיות, לבחור בחיים, בעשייה - ביצירה".

ראש מרכז יצחק רבין, דליה רבין, אמרה כי "27 אלפי הלבבות האדומים, הסדוקים או השבורים ממש, הונחו כאן ברחבי המרכז, בצמתי הפעילות שלנו שלעד יהוו עדות חיה ופועמת לישראליות במיטבה, להקרבה ולגבורה של כה רבים ולאהבת המולדת.

''הלב תמיד זוכר - זוכר את התכלית של המלחמות אליהן יצאנו, עם שחיפש בית ומנוח, חיפש להתקיים בשלום. וגם זוכר את מחירן הכבד", הוסיפה רבין.

ראש מחלקת נפגעים של צה״ל לשעבר, אל״מ במיל׳ ורדה פומרנץ, סיפרה על הקשר האישי שלה ליצחק רבין ז״ל, בזמן ששירתה תחתיו כקצינת נפגעים ראשית. ״לדאבון ליבי במיזם זה יש לב אחד אדום, המייצג את הלב הטוב והשמח של הילד הקטן שלי דניאל, לב שחדל לפעום בצוק איתן.

''אני חשה שבמיזם הלב זוכר אנו ממלאים מעט מצוואתו של יצחק רבין, אנו מעניקים לפועלו שלו, לכל הנופלים ולקורבנם משמעות, והלוואי יצא מכאן היום וייקלט גם מסר של אחדות״, הוסיפה פומרנץ.

יוזמת המיצב, האוצרת שלומית חפר, אמרה כי ״מיזם הלב זוכר מחבר אליו את הרגשות העמוקים ואת מקצב החיים, את העשייה והיצירה לצד ההוקרה וההנצחה. המיזם הוא ביטוי לאחדות הכאב ולהזדהות עם המשפחות השכולות, הוא במה ליצירה משותפת חוצת מגזרים וישובים, הוא חיבור בין החברה הישראלית לזיכרון הלאומי. אני מאמינה שלאמנות יש את הכוח להכניס יופי ותקווה במקום בו יש עצב וקושי''.