עשרות מיליונים רוצים לשוב ליהדות

הרב חיים אמסלם מתייחס לפרסומים לפיהם כ-60 מיליון בני אדם ברחבי העולם הם בעלי זיקה ליהדות או לישראל. "זה מפחיד את מדינת ישראל"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בניסן תשע"ח

יו"ר תנועת עם שלם, הרב חיים אמסלם מתייחס לדו"ח שהגישה ועדה שמינה שר התפוצות נפתלי בנט בו נקבע כי יש כ-60 מיליון איש בעולם בעלי זיקה ליהדות או לישראל.

"הופעתי בפני הועדה של משרד התפוצות לפני כשנתיים", מספר הרב אמסלם בראיון לערוץ 7, "ידוע לי כי לפני שנה הועדה סיכמה את מסקנותיה אבל משום מה היא התעכבה בפרסומן ואני לא מתפלא. המסקנות של הועדה מפחידות את מדינת ישראל.

״יש לנו בין 60-100 מיליון בני אדם שמגדירים את עצמם בעלי זיקה לעם היהודי. רק בדרום אמריקה אני מעריך שיש 30 מיליון. לא מדובר בשבטים אבודים או צאצאי בני המנשה. מדובר באנשים שעד לפני 150 שנה שמרו על יהדותם ולפי כל הבדיקות הם מזרע ישראל. לא כולם רוצים להתגייר אבל הם כן רוצים קשר אוהד לעם היהודי ומצווה גדולה לקרב אותם".

מדוע לדעתך הועדה חוששת?

"יש את הסיסמא הידועה: 'דת ישראל אינה מסיונרית'. אני אומר שדת ישראל מחויבת לעזור לכל מי שרוצה לשוב לעם ישראל. זה קיבוץ נדחי ישראל. רבים מהם, הוריהם וסביהם, הועלו על המוקד בשם יהדותם".

האם זה תפקידה של מדינת ישראל או כל רב בחוץ לארץ יהיה אחראי על גיורים של אותם בעלי זיקה?

"מדינת ישראל והרבנות מזמן לא עושות את תפקידן. כמעט הייתי אומר שהם סיימו את תפקידן ההיסטורי. אנחנו יושבים כאן במדינת ישראל עם מאות אלפים שמתבוללים יום יום - והרבנות הראשית לא מסוגלת להרים את הכפפה.

יש פתרון אם רוצים. זה לא גיור של רגע אחד. רבני הקהילות לצערנו, אינם כאלה שיש להם כתפיים רחבות. הם מסתכלים מה הרבנות הראשית לישראל עושה - והרבנות הראשית לא עושה כלום. הרבנות הראשית לישראל אינה מסוגלת לפתור את בעיות הזהות היהודית של מדינת ישראל. הרבנות הראשית לישראל מזמן איבדה את דרכה, הפכה להיות לא ציונית, הפכה למקצינה והפכה לפוליטית. אין לי ציפיות מהם. היום דרך האינטרנט אותם צאצאי האנוסים מכל העולם ובעיקר מדרום אמריקה מוצאים לבד את דרכם ליהדות, מגיעים לבית הדין מוכנים לגיור ורבים מהם שבים לאט לאט".

בעיית הגיור משפיעה גם על ההתבוללות?

"יש את המשוואה הידועה שכל מי שמחמיר בגיור מקל בהתבוללות. מי הביא עלינו את ההתבוללות? זו הגישה המקצינה, במקום לחבק ולקרב. כל מי שרוצה היום להתגייר, מבקשים ממנו תנאים כמעט בלתי אפשריים. כולם יודעים שגיורי הרבנות שווים לגיורים הפרטיים והכל פוליטיקה ותעשייה שלמה של כסף.

אצלנו 'בגיור כהלכה' רבנים עושים עבודה קודש ללא תקציבים של עשרות מליוני שקלים, רובם פועלים בהתנדבות ועושים מהפכה שקטה. זו המהפכה שעם ישראל זקוק לה. השליחות הזאת היא שליחות קודש".

הרבנות הראשית ומשרד התפוצות בחרו שלא להגיב לטענות הרב אמסלם.