נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, טוען בראיון חג למקומוני 'קו עיתונות דתית', כי ראש הממשלה מייחל להיחלשותה של מפלגת הבית היהודי בבחירות הבאות.

"נתניהו רוצה בית יהודי חלש כדי שיוכל לחזור למודל 2009 שלו", אמר בנט בראיון ל'קו עיתונות דתית'. "בקדנציה הזו הייתה הכרזה לראשונה של מנהיג הימין על מדינה פלסטינית, מה שבגין ושמיר לא חלמו לעשות".

בנט הוסיף והתייחס לאותה קדנציה ואמר, "התנגדתי לעסקת שליט ולשחרור סיטונאי של רוצחים, ומאז נרצחו לא מעט ישראלים על ידי המשוחררים. אנחנו חייבים מנהיגות שעומדת חזק בדברים האלה".

עם זאת, הבהיר בנט כי תמיד ימליץ לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על מנהיג הימין, ואמר כי יתמודד על ראשות הממשלה רק ביום שאחרי נתניהו. "תמיד אתמוך ואמליץ לנשיא על מנהיג הימין, בתקופת ביבי זה יהיה הוא, ואחרי נתניהו אני מתכוון להיות ראש הממשלה. בסוף זו החלטה של ביבי, אני בעד ממשלת ימין ודתיים", הדגיש.

בראיון שיגר בנט מסרים להנהגה החרדית וקרא לה להכיר במגבלות הכח. "לתפיסתי יש נושאים שראוי שהחרדים יתמקדו בהם, שזה בעיקר מה שנוגע לציבור החרדי. צריך להבין שיש פה ציבורים רבים ואסור לנו לייצר תחושה שיש השתלטות שלנו על המרחב הציבורי, אנחנו כל מיני שבטים פה. ביום כיפור אף אחד לא נוהג ברכב ואין חוק כזה, אבל אם נחוקק חוק כזה יהיו פה אוטוסטרדות, אני ברמה בסיסית ביותר מתנגד לכפיה דתית, אני בעד צביון יהודי אבל לא לרדת לחייהם של החילונים. זאת הדרך וצריך להיות עדינים מאוד".

בנוגי לסוגיית חוק הגיוס ציין בנט כי הוא תומך בהגברת הגיוס אך ללא כפייה, "אני משלם מחיר בציבור כי העמדה הפופולארית היא הכה את החרדים אבל התייצבתי במסיבת עיתונאים של המפלגה ופעם אחר פעם אני עקבי בעניין הזה. אם זה היה תלוי בי הייתי ממשיך בקצב הנוכחי, לא צריך חוקים חדשים".

לדבריו, הוא היה רוצה לתגבר לימודי אנגלית במוסדות החרדיים. "מה שכן הייתי רוצה זה עוד ועוד השכלה של אנגלית ומתמטיקה, לכוון לשוק התעסוקה אבל הכל בהסכמה, זה כואב לי ואני פוגש המון חרדים ברחוב שכועסים על מדינת ישראל שלא נתנה להם כלים ובעיקר אנגלית, כי מתמטיקה אפשר להשלים. גיליתי דבר מדהים, אין המון התנגדות לזה ואפשר להסתדר, אם לא עושים רעש העסק מתקדם, רק להפסיק עם המלחמה".