שר הכלכלה: בנק ישראל מנע הקמת בנקים

שר הכלכלה אלי כהן ניצל את כנס החירות למתקפה על בנק ישראל, "למרות ההצלחה של הבנקים, לא נפתח בנק חדש כבר 47 שנה".

ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ח

השר אלי כהן בכנס אמש
השר אלי כהן בכנס אמש
צילום: ניר כפרי

התנועה הליברלית החדשה ומרכז איין ראנד בישראל ערכו אמש (רביעי) את כנס החירות החמישי במרכז 'נא לגעת' שבתל אביב.

במהלך הכנס תקף שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן את בנק ישראל, "בנק ישראל פעל ליצירת מערכת חסמים שלא תאפשר כניסה של גורמים חדשים לשוק הבנקאות".

"כאשר עסק מצליח, נפתחים עוד עסקים. למרות ההצלחה של הבנקים, לא נפתח בנק חדש כבר 47 שנה", טען השר.

השר כהן גם התייחס בדבריו למכון התקנים "זה מונופול. עולה זמן וכסף ומונע כניסה של עסקים קטנים. חברי ועדת התקינה של מכון התקנים זה ניגוד עניינים. ועדת החלב שם- זה כדי למנוע יבוא. ישב שם נציג של תנובה. רצו למנוע תחרות בריבה אז יצרו תקן הפוך לעולם- כמות מינימום לסוכר".

"בקטשופ היינץ גילו שיש כמות שונה של נתרן אז יצרו תקן שונה ומנעו מהם להשתמש בשם קטשופ. זה דברים שנועדו לדכא תחרות על חשבון הצרכן", ציין השר.

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), התייחס בדבריו בכנס לביטקוין וליתר המטבעות הדיגיטליים ואמר, "המטבעות הוירטואליים לא מייצגים ערך אמיתי. זוהי קריאת השכמה בינלאומית ואנחנו צריכים לתת את הדעת על המטבעות הללו שעשויים בהחלט להפוך לפלטפורמת מסחר עולמית. אבל מאחורי הביטקוין אין כלום. זה סוג של פירמידה".

השר הוסיף דברים על פתיחת השוק הפיננסי לתחרות "הציבור לא טיפש. אני חושב שחינוך פיננסי הוא המפתח. הקמנו המון כלים- מסלקה פנסיונית, תמכנו במיזם של אשראי קמעונאי שיתנו המוסדיים. עוד פעולה ועוד פעולה ונשחרר את השוק".

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי ענה לדברי סגן שר האוצר ואמר, "השימוש במילה פירמידה הוא טעות. בביטקוין אין אדם במרכז שמנהל אותה ואף אחד לא מקבל במציאות רווח אישי מהכנסת אנשים נוספים לתחום. הערך של ביטקוין נובע מהשימוש בו. בשקל משתמשים כי אם לא תשתמש בו לתשלום מיסים תיכנס לכלא. בביטקוין משתמשים בגלל קלות השימוש והחירויות שהוא מעניק".

רוזנפלד הוסיף כי ביטקוין הוא הפרטה של המערכת המוניטרית "כמו שתעשיות שונות הופרטו, המדינה לאו דווקא צריכה להיות אחראית על המדיניות המוניטרית. ביטקוין נותן אלטרנטיבה".