30 שנה אחרי: משחזרים את טיול הדמים

ביום רביעי יצעדו בשומרון לזכרה של תרצה פורת הי״ד שנהרגה בעת שערבים תקפו מטיילים לפני 30 שנה. ״עשר שנים אני חולם לארגן את זה".

בני טוקר , ט"ו בניסן תשע"ח

30 שנה אחרי: משחזרים את טיול הדמים-ערוץ 7
תרצה פורת
צילום: באדיבות המשפחה

ביום רביעי בחול המועד פסח יצעדו עשרות בני נוער ומבוגרים מאלון מורה בצעדה שתשחזר את ״טיול הדמים״ שאירע לפני כשלושים שנה, בו נרצחה הנערה תרצה פורת הי"ד ונפצע המאבטח רומם אלדובי שנמצא במצב קשה עד היום.

משה פורת, אחיה של תרצה הי"ד, חולם כבר עשר שנים על הטיול הזה. הוא משתף את ערוץ 7 בגעגועים לאחות ובמה שקרה באותו הטיול שהסתיים באסון, "בדיוק לפני שלושים שנה בחג הפסח בני הנוער מאלון מורה יוצאים מאזור מגדלים לטיול, כדי לראות את הפריחה היפה, את אירוס השומרון שפורח בעונה הזאת.

״זו היתה תחילת האינתיפאדה הראשונה, שנת 1988, האווירה בשטח עוד לא הייתה ממש ברורה. אחרי שהם התחילו את הטיול הקיפו אותם נערים ערבים בגבעות מסביב והחלו לזרוק עליהם אבנים.

”לאט לאט התאספו עוד ערבים שהקיפו את בני הנוער ביניהם תרצה הי"ד, המאבטח והמדריך. הערבים אילצו אותם לסגת לתוך הכפר ביתא ושם ניסו לחטוף למאבטח רומם אלדובי את הנשק״.

אלדובי פתח בירי לצורך הגנה עצמית והרג את אחד ממיידי האבנים. ״במהלך האירוע גוננו הנערים על המאבטח שהושלך עליו בלוק גדול והוא נפצע קשה. במזמן העימותים נורתה אש ממנה נהרגה תרצה".

צוות טלוויזיה הגיע למקום, תיעד את המתרחש אך לא פעל לסייע ליהודים המותקפים. ״הצבא לא ידע מכל מה שקורה. אחד מבני הנוער, יעקב דולב, ברח מהקבוצה כדי להזעיק את הצבא וגם אותו תפסו הערבים ועינו אותו והוא ניצל בזכות זקן ערבי. עד שהצבא הגיע לקח זמן".

בשלושים השנים שעברו פעלה המשפחה להנציח את תרצה הי״ד במגוון דרכים, אך אחיה משה חלם כל השנים לשחזר את טיול הדמים. ״היה חשוב לי לשמוע את האנשים שהיו שם, חלק מאותם נערים הקימו כבר משפחות ויש גם הרבה בנות שנקראו על שם תרצה.

״כבר לפני כמה חודשים יצרנו את הקשר עם משתתפי הטיול כדי שיבואו עם משפחותיהם ועם בני נוער נוספים מהשומרון. קיבלנו סיוע של המועצה האזורית שומרון ובמימונה ואני מודה כאן לראש המועצה יוסי דגן ולצבא שילוו אותנו.

״הטיול הזה הוא ביוזמת ובשיתוף נוער אלון מורה, תיירות שומרון וועד היישוב אלון מורה. הטיול יתקיים בחול המועד ביום רביעי י"ט בניסן בשעה תשע בבוקר, יהיו הסעות מצומת תפוח ואפשר גם להחנות במחנה חורון בשמונה וחצי וגם משם יהיו הסעות.

״אנחנו מוציאים שני טיולים״, מפרט פורת, ״מסלול אחד לפי המסלול המקורי שייצא מאזור אביתר לכיוון תל ארומה וגבעות איתמר ומסלול קל יותר שיצא בעשר עם הסעות ממנהלת גב ההר, בה"ד 3, לכוון גבעות איתמר ומשם מסלול לתל ארומה. שתי הקבוצות יפגשו על התל ב-12 וחצי, שם נערוך טקס. אנחנו מזמינים את כל עם ישראל להצטרף".