השמאל הקיצוני מוציא לנו את הנשמה

אביה של סגן שיר חג'ג' הי"ד שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב מתכונן לפסח אבל חושב על יום הזיכרון. ראיון בין תקווה לאכזבה.

אלירן אהרון , י"ד בניסן תשע"ח

הרצל חג'ג', אביה של סגן שיר חג'ג' הי"ד שנרצחה בפיגוע דריסה בארמון הנציב נמצא בהכנות האחרונות לפסח אבל הראש שלו במקום אחרי לגמרי.

"אנחנו מארגנים את הפינישים ומסיימים את ההכנות - אבל רוב ההכנות בעצם הן לא לחג אלא ליום הזיכרון שבא מיד אחרי", הוא מספר בראיון לערוץ 7.

איך אתה מרגיש בכניסה לחג החירות?

"רינה, אמא של הלל שנרצחה בחברון, כתבה פוסט מאוד מרגש על כך שכולם מדברים על ארבעה בנים - ואצלנו זה הילד החמישי - זה שבכלל לא יגיע לסדר. לא משנה אם זה בן או בת, אבא או ילד. זה לא פשוט, אתה מנסה לאסוף את הכוחות ולאותת לשאר הילדים שהכל בסדר.

''אבל הכל תפל, הטעם מהכל ירד. הכל פחות טעים - מאוכל ועד כל חוויה אחרת. בתקופה הזאת היינו מאוד נהנים ממזג האוויר האביבי והשנה בתקופה הזו החום גורם רק לסבל".

זה חג שעוסק ביציאה מעבדות לחירות. אתה מרגיש שיצאנו מעבדות לחירות?

"אם מסתכלים בגדול על עם ישראל - בוודאי. אנחנו נמצאים בתקופה מדהימה, עם כל הקושי האישי. יש פה משהו מדהים, חבל שרק בקטנות אתה מרגיש שאנשים נלחמים בך. אני מדבר על השמאל הקיצוני שעושה דברים שלדעתי הם לא לטובת הערבים אלא רק כדי להוציא את הנשמה ליהודים פה. זה משהו שחייבים לשנות".

חג'ג' מתייחס גם למאבק שלו ושל משפחות השכול נגד החזרת גופות מחבלים. "אמרנו מההתחלה שנילחם. ככל שעובר הזמן אנחנו מבינים כמה הבעיה גדולה. לבג"ץ יש החלטות הזויות, כמו לגבי המשפחה של המחבל שרצח את בני משפחת סלומון, שהם כולם הואשמו בכך שידעו על הפיגוע ולא הרסו להם את הבית. אתה שומע את הדברים ולא מבין איפה ההיגיון והצדק. זה בית דין גבוה לצדק - אז איפה הצדק? בג"ץ לא איתנו - זו ההרגשה".

שישה ראשי מוסד לשעבר טוענים כי המדינה במצב אנוש. מה דעתך?

"כבר כל כך נמאס להם מהשלטון של הליכוד - בעצם השלטון של העם. אני במצב שלי אחרי שאיבדתי ילדה יכול להגיד שהמצב של המדינה מעולה. ראשי המוסד איפשהו שם למעלה מאבדים את הצפון. אני מסתובב בעם ורואה שהאנשים חושבים כמונו".

להרצל חג'ג' חשוב גם להעביר מסר למערכת הביטחון בהקשר לצעדות של חמאס עזה. "שימו לב שכל פעם שיש לנו חג הם עושים בלאגן ומוציאים לנו את הנשמה בחג. כשמגיע חג הרמדאן שלהם הם פתאום נחמדים. צריך להגיד להם שאם לא יתנו לנו לחגוג בשקט גם אנחנו לא ניתן להם לחגוג בשקט. צריך לאיים עליהם כך".

מה תאחל לעם ישראל לרגל חג הפסח?

"אני מאחל לעם שלנו שיהיה יותר טוב. שכל אחד יחזור לבית שלו בשלום - חיילים ואזרחים. בהזדמנות זו אנחנו גם מודים לעם ישראל על החיבוק שקיבלנו. שום דבר לא ינחם אותנו אבל אנחנו מלאי תודה על החיבוק הזה".