כוחות צה"ל סמוך לעזה
כוחות צה"ל סמוך לעזהצילום: דובר צה"ל

כוחות צה''ל המוצבים סמוך לרצועת עזה מבצעים מאז שעות הבוקר (שישי) ירי הרתעתי, לסירוגין, לעבר פלסטינים שמתקרבים לגדר המערכת, מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל.

בסך הכל נמצאים כ-17,000 מפגינים סמוך לגדר המערכת. משרד הבריאות בעזה דיווח על שלושה פלסטינים הרוגים ועשרות שנפצעו בשעות האחרונות.

לאור הערכת המצב, צה״ל הכריז שטח צבאי סגור במרחב הגדר. לא ניתנו הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן העביר מסר לתושבי רצועת עזה וכתב להם בחשבון הטוויטר שלו ''הנהגת חמאס מסכנת את חייכם. מי שמתקרב לגדר מסכן את חייו. אני מייעץ לכם להמשיך את חייכם הרגילים והנורמליים ולא לעסוק בפרובוקציה'', הדגיש ליברמן.

מנהיג החמאס איסמעיל הנייה נאם בפני אלפי הפלסטינים שמפגינים מול גדר המערכת. במהלך נאומו ביקש הנייה להעביר מסר לנשיא ארה"ב טראמפ, ''לא נוותר על ירושלים, לא נוותר על פלסטין, ולעולם לא יהיה פתרון בלי זכות השיבה''.

מוקדם יותר הבוקר ירה צה''ל לעבר שני פלסטינים בצפון הרצועה אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת וככל הנראה ניסו להניח מטען חבלה.

בנוסף, במהלך הלילה התקרבו שני חשודים לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, ביצע לעברם כוח צה"ל ירי באמצעות טנק.

כוחות גדולים של צה"ל נערכים למנוע ניסיונות לחצות את גדר הגבול במהלך "צעדת השיבה". במערכת הביטחון מעריכים כי אלפי מפגינים פלסטינים ישתתפו בתהלוכות היום. הם אמורים להגיע ליותר מעשרה מוקדים לאורך גבול הרצועה - ממעבר ארז שבצפונה ועד לאזור כרם שלום שבדרומה.

לכוחות נמסרו גם רחפנים רבים, ומזל"טים טקטיים שיחוגו כל העת כדי לזהות מפירי סדר ולהתריע עליהם.

אתמול דווח כי הפקודות שניתנו ללוחמים ברורות: ירי באש חיה במי שינסה לצלוח את הגדר, אך לא כמוצא ראשון.