אייזנקוט
אייזנקוט צילום: קובי ריכטר/TPS

הרמטכ"ל רב–אלוף גדי איזנקוט העניק ראיון חג לעיתון "ידיעות אחרונות" במסגרתו התייחס בהרחבה לעימותים הצפויים לישראל מהחזיתות השונות.

במהלך הראיון נשאל בין השאר גם על סוגיות שעוסקות בצה"ל עצמו ומעמדו בתוך החברה הישראל.

הרמטכ"ל נשאל מה עומד מאחרי הרעיון של שירות בנות בטנקים והשיב, "הנקודה היא לא טנקים. הנקודה היא הגנת הגבולות, שהפכה לנושא מאוד מרכזי בבניין הכוח הצבאי. אף אחד לא דיבר על פלוגת טנקים או מחלקת טנקים של נשים בחטיבה 7. דובר על מחלקת טנקים של חיילות בגדוד מעורב כמו קרקל; שתשב חיילת בטנק, שלושה ק"מ מהגבול, ותעיף פגז. מה הבעיה? גם היום הן יושבות על מערכות נשק אוטומטיות, 'רואה יורה', ופוגעות במי שמנסה לחצות את הגבול. אין בנות מסתערות. הבנות בטנקים היה ניסוי מצומצם שהצליח".

מדוע אתה מותקף על ידי חלק מהרבנים סביב נושא שירות הנשים בצה"ל? "חלק מהדברים נאמרים מתוך בורות. גדודים מעורבים הוקמו בצה"ל כבר לפני 18 שנה. כבר לפני עשר שנים חייל יכול היה לבחור שלא לשרת בגדוד מעורב. קצין או איש קבע יכול היה לבקש שלא לשרת בגדוד כזה. אבל ישנם גופים שיש להם אג'נדה לספר שצה"ל ממומן על ידי הקרן החדשה ושהוא הולך ונחלש. הם לקחו כמה קצינים מתוסכלים לשעבר והם מספרים סיפורים".

על מכינת עלי אמר, "במכינה בעלי גדלו דורות מפוארים של לוחמים. יש אמירות של רבנים שלא מקובלות עליי. הוקעתי ואני מוקיע את כל מה שהם אומרים על נשים. אני נחשב יריב מר שלהם".

ובכל זאת נשאל הרמטכ"ל מה הביא את זעמם של רבני הציונות הדתית עליו, "זיהיתי שבצה"ל אין פקודת שירות משותף. הייתה פקודת 'שילוב ראוי' שבוטלה ב־2008 בגלל לחץ של רבנים. הרמטכ"ל בני גנץ הקים ועדה שישבה ארבע שנים, והציגה מסקנות סמוך לכניסתי לתפקיד. התברר לי שצה"ל הוא עיר עם כבישים בלי רמזורים. כל מפקד עושה מה שהוא מבין, וכל הזמן יש תלונות. ראש אכ"א התייעץ עם הרבנים ויצאה פקודת שירות משותף.

אחרי שנה נפגשתי עם רבנים, נפגשתי עם ארגוני נשים, והפקודה עברה עידונים קלים. שינינו משפט אחד האומר שלרב הצבאי הראשי תהיה עמדה ולא רק המלצה. הרבנים המרכזיים בציונות הדתית – סדן, מדן, דרוקמן, גורדין – שלחו לי מכתבים. הם לא אוהבים את הפקודה, אבל מסכימים לה וחושבים שנכון לקיים אותה. הרבנים שלא הסכימו עם הפקודה הסתערו עליי וקראו לי להתפטר. אני לא מתרגש ואני בטוח שהם מצטערים על מה שאמרו. כל מה שעשיתי נועד לחזק את הצבא. עובדתית, זה עשה סדר בצבא.

"ב־2007 הקימו מחלקה לתודעה יהודית בראשות סא"ל ברבנות הצבאית, שפעלה במקביל למחלקה למורשת של חיל החינוך. החלה תחרות על ליבו של המג"ד: אלה סחבו את החיילים לקברי אבות ואלה רוצים אתרי מורשת קרב. ראיתי שזה לא הגיוני העברתי את המחלקה הזו לפיקודו של ראש אכ"א. גם כאן הייתה ביקורת".

"אחר כך נטפלו לנושא הזְקָנִים. ב־2009 החליט מי שהחליט לאפשר לחיילים הופעה חופשית. אלא שצבא והופעה חופשית לא הולכים יחד. כשנכנסתי לתפקיד בדקנו וגילינו ש־70 אלף חיילים מסתובבים עם זקנים. קטנים, גדולים, סתם לא מתגלחים. פרטאץ'. אני בא לבה"ד 1 לסיום קורס קצינים, 70 אחוז מזוקנים. לעומת זאת, בקורס טיס כולם מגולחים למשעי. הוצאנו פקודה: דתי או מי שסובל מרגישות בפנים, יקבל אישור. לצערי, יש גורמים שהשתמשו בזה כדי לקדם אג'נדה דתית. הם רוצים, דרך הצבא, להשפיע על החברה. הם פוגעים בצבא וחלקם עוד קוראים לעצמם פטריוטים. הם מובילים אג'נדה נגד שירות נשים. הם רוצים צבא אחר. אסור להסכים לזה. אני חוטף אש, אבל הצבא הולך לכיוון טוב. אני רק יכול להצטער שאנשים תופסים טרמפ, מחפשים כותרות לרגע. אני שומע, למשל, בכנס שדרות, שאין אף קצין דתי ואף אישה בפורום מטכ"ל..."

"האלוף הרצי הלוי הוא איש דתי. המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תת־אלוף אליעזר טולדנו, הוא איש דתי, ושניהם חברי פורום מטכ"ל. גם היועצת הכלכלית לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון, תא"ל אריאלה קנול־לזרוביץ', היא חברת פורום מטכ"ל. כשאני רואה באתרים 'מונו שלושה סרוגים', אני בז לכותרות האלה. צה"ל ממנה את הטובים ביותר. יש היום בצה"ל 33 קצינות בדרגת אלוף־משנה ושבע בדרגת תת־אלוף. שיא שלא היה כמותו מעולם".