יומון סעודי ממסדי: יועמד אסד לדין

היומון הסעודי הממסדי אל-ריאד: לא רק פתרון מדיני נחוץ, אלא סילוקו והעמדתו של בשאר אל-אסד לדין בבית הדין הבינלאומי לצדק.

ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ח

יומון סעודי ממסדי: יועמד אסד לדין-ערוץ 7
בשאר אל אסד
צילום: רויטרס

היומון הסעודי הממסדי אל-ריאד טען כי נוכח פשעיו הנוראים של המשטר הסורי נגד עמו כפי שהם באים לידי ביטוי כעת בר'וטה המזרחית ונוכח אוזלת ידם של הגורמים הבינלאומיים בהקשר זה, הדרישה כעת היא לא רק להשיג פתרון מדיני אלא לסלק את בשאר אל-אסד מן השלטון ולהעמידו לדין בבית הדין הבינלאומי לצדק.

חוקרי מכון ממר"י מתרגמים קטעים מהמאמר: "מאז פרצו מחאות העם הסורי ב-2011 נגד משטר הדיכוי של בשאר אל-אסד ונגד מדיניות דיכוי החירויות והפרת זכויות האדם שנקט, חוֹוֶה האזרח הסורי אסונות וטרגדיות, שמקרבים אותו מידי יום אל המוות. בתחילה הייתה הדרישה רק לבצע רפורמות, אלא שההתמודדות של המשטר עם בני העם, באמצעות ירי חי שהפיל חללים, הובילה כמובן לַדרישה להפלת המשטר.

אסד לא הסתפק רק באלימות הבלתי מוצדקת שנקט כלפי אזרחיו, אלא מיהר לפגוע באחדותה הטריטוריאלית של סוריה, באמצעות שיתופן במלחמה של מדינות נוספות, שהדבר היחיד שמעניין אותן הוא האינטרסים שלהן. איראן שידיה מגואלות בדמם של חפים מפשע וחזבאללה השקוע עד צוואר בטרור ובפשע הפועלים בצוותא עם הרודן של העידן המודרני, כמו גם ארסנל הנשק הרוסי והטלת הווטו במועצת הביטחון - כל אלה סיפקו למשטר נפשע זה הגנה ותמיכה שהיוו דלק חיוני להמשך בעירת אש התופת בסוריה.

המראות הנוראיים כעת בר'וטה המזרחית אינם אלא דוגמה בוטה לַהרג ולַגרוש של מיליוני סורים שאליו הוביל הטרור של המשטר ותומכיו, נוכח אוזלת יד ברורה מצד מועצת הביטחון והאו"ם, שכן הרוצחים מבצעים את פשעיהם קבל עם ועדה, באין מרתיע.

הדרישה היום אינה עוד להשיג פתרון מדיני בלבד, אלא שהסתלקות אל-אסד תהיה בראש סדר העדיפויות. זה מה שהאופוזיציה הסורית שבה ומדגישה. אולם, לא די בדרישת ההסתלקות מבלי שבשאר אל-אסד יועמד לדין בגין הזוועות שביצע נגד עמו - נשים זקנים וטף. האם המצפון העולמי יתעורר ויביא את ראש משטר הדיכוי הסורי לבית הדין הבינלאומי לצדק כדי להעמידו לדין כפי שנעשה לפושעי המלחמה שקדמו לו?".