הספינה האמריקנית חותרת ימינה?

הפרשן לענייני המזרח התיכון נעם בנעט מציג את התגובות בעולם הערבי להערכה כי טראמפ יפרוש מהסכם הגרעין.

נעם בנעט , ט"ז בניסן תשע"ח

טראמפ וטילרסון המפוטר (משמאל) בישיבת הקבינט
טראמפ וטילרסון המפוטר (משמאל) בישיבת הקבינט
צילום: רויטרס

כשנשיא אמריקני מפטר כל הזמן, מדברים או על זה שהוא לא יודע לנהל מדינה או על חוסר יציבות שלטונית. עם זאת כשהוא מחליף את מזכיר המדינה שלו ומיד לאחר מכן את היועץ לביטחון לאומי זה נראה שהספינה שנקראת "מדיניות החוץ האמריקנית" משנה את כיוונה.

בכלל הגיע הזמן שאנשים יבינו – טראמפ מנהל את הנשיאות לא כ"נשיא רגיל", אלא בדוקטרינה משלו דוקטרינת טראמפ. מי שלא עומד בקצב ובמחשבה הטראמפית ימצא את עצמו בחוץ.

האם זה אומר שבחודש מאי הקרוב, כפי שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשרי החוץ של גרמניה וצרפת - תעזוב ארצות הברית את הסכם הגרעין האיראני? את התשובה ימים יגידו, אך הנה כמה קריקטורות מהעולם הערבי שמגיבות על ההתפתחויות האחרונות.

נפתח בשינוי המשמעותי הראשון שהיה - החלפת רקס טילרסון, מזכיר המדינה היוצא, בראש ה-CIA, מייק פומפאו, מתנגד גדול להסכם הגרעין האיראני. הקריקטוריסט עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי מתייחס לפיטוריו של רקס טילרסון - אליו הוא מייחס את הגורם הממתן וה"ברקס" (בלם) של המדיניות האמריקנית.

כשהתפרסמה הקריקטורה תהיתי בחשבון הטלגרם שלי "לאן יגיע הרכב של טראמפ בלי בְּרֵקְסים" – וקיבלנו בשבוע האחרון את התשובה – פיטורים של הגנרל הרברט מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי. המשך של אותו חידוד מדיניות שעשה טראמפ עם פיטורי טילרסון.

א-לַקְטַה מתאר לנו את ג'ון בולטון, שימונה ליועץ לביטחון לאומי של הנשיא האמריקני טראמפ, כמסמר בארון הסכם הגרעין. הכותרת היא: "בולטון מסמר שדופקים אותו בארון המתים של הסכם הגרעין" ואפשר להבחין בבולטון כמסמר ואת לחיצת הידיים של ארה"ב ואיראן כסמל להסכם הגרעין הקבור בארון. בולטון הוא השלישי בתפקיד זה בממשל של טראמפ אחרי מייקל פלין, שהודח בשל שקר, והרברט מקמאסטר שפוטר עכשיו.

בולטון, שיחל את כהונתו כיועץ לביטחון לאומי החל מ-9 באפריל 2018, שירת בשנות ה-80 תחת הנשיא רייגן ולאחר מספר תפקידים שימש גם כשגריר באו"ם בשנים 2005-2006 תחת הנשיא ג'ורג' בוש הבן. הוא מתנגד להסכם הגרעין עם איראן, כפי שאמר באוקטובר האחרון "העסקה עם איראן עוד לא מתה, אבל היא תמות בקרוב" ואף תמך בתקיפה צבאית באיראן ובצפון קוריאה. הוא לעתים אף "עוקף מימין" את ממשלת ישראל בתמיכה בסיפוח יהודה ושומרון.

הקריקטוריסט עמאד חג'אג' מציג לנו את ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי הנכנס של ממשל טראמפ. בולטון נחשב לשמרן ובעל דעות נציות, דוגמת התנגדות להסכם הגרעין עם איראן ותמיכה בתקיפה צבאית בה ובצפון קוריאה. בקריקטורה עצמה אפשר להבחין בנשיא האמריקני מציג את תמונתו של בולטון, המורכבת מטילים רבים, בפני העולם הערבי, שעושה לייק לתמונה. מדובר בביקורת של חג'אג' על העולם הערבי שלטענתו הולך אחר טראמפ וזונח את "הבעיה הפלסטיני".

"הסכם הגרעין האיראני"

הקריקטוריסט מחמוד הנדאוי, איש אבו דאבי, מפרסם בעיתון הסעודי "אלוטן" את הקבר עליו כתוב "הסכם הגרעין האיראני," ואפשר להבחין בסמל הגרעין מעליו.

"מאוורר הגרעין"

הקריקטוריסט יאסר אחמד פרסם בעיתון הסעודי "מכה" (makkahnewspaper) את כיבוי "הסכם הגרעין" עם איראן. על היד כתוב "טראמפ" והאצבע עוד רגע לוחצת על הכפתור של הכיבוי. לצד כפתור ההדלקה כתוב "ההסכם הגרעיני". חדי העין מביניכם בטח הבחינו שהמאוור הוא בעצם שלט של אזהרה לקרינה מייננת.

גם הנושא הישראלי הוא מקרה בוחן מעניין על דרכה של מדיניות החוץ האמריקנית עם בולטון כיועץ לביטחון לאומי. כאמור, בולטון הצהיר כי בעיניו "פתרון שתי המדינות" מת. האם ארצות הברית תאפשר סיפוח הדרגתי של שטחי יהודה ושומרון?

מקרה בוחן מצוין שנכנס לדיון שלנו הוא ניסיון החיסול של רוסיה בסרגיי סקריפל. סקריפל הוא קולונל לשעבר במודיעין של רוסיה, בגד בה וקיבל מקלט מדיני בבריטניה. הוא הורעל על אדמת בריטניה בגז עצבים הנחשב לקטלני יותר מסארין.

תרזה מיי, העומדת בראשות הממשלה הבריטית הגיבה בחריפות והודיעה על גירוש 23 דיפלומטים רוסים מבריטניה. מיי אף סייגה ואמרה שאין זה באינטרס הלאומי לנתק קשרים עם רוסיה. רוסיה בתגובה השתמשה באותו מטבע של עם גירוש 23 דיפלומטים בריטים.

בהמשך לאווירה של המלחמה הקרה הצטרפו אל בריטניה צרפת וגרמניה ומדינות נוספות שגירשו את הדיפלומטים הרוסים ממדינתם, כשהמספר עולה על יותר מ-100 דיפלומטים רוסים יגורשו מ-22 מדינות.

והנה לנו מקרה בוחן למדיניות החוץ של ארצות הברית. טראמפ, שהואשם כ"חייל של פוטין" החליט להצטרף אל מדיניות הגירוש בגרשו 60 דיפלומטים רוסים והורה על סגירת הקונסוליה הרוסית בסייאטל. ההחלטה מסתדרת עם המינוי של בולטון הניצי. מעניין איך תראה הפגישה המתקרבת של הנשיא האמריקני עם מנהיג קוריאה הצפונית לאור השינויים בקבינט האמריקני.

כל מה שנותר לנו הוא לראות האם ג׳יימס מאטיס, מזכיר ההגנה האמריקני, הנחשב לגורם מתון בקבינט האמריקני ישמש כ"עלה תאנה" למדיניות חדשה או שגם הוא ימצא את עצמו מחוץ לקבינט הטראמפי.

להרצאות וכניסה לרשימת התפוצה - מוזמנים ליצור קשר. נעם בנעט - חלון למזרח התיכון המתחדש.