תלמיד חכם גדול, מפקד דגול ונערץ

ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת סופדים לרב אביחי רונצקי ז"ל שנפטר היום. "ממעצבי דרכה של הציונות הדתית המתחדשת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ח

ראש הממשלה בנימין נתניהו מביע בצהריים (ראשון) צער עמוק על פטירתו של הרב אביחי רונצקי ז"ל.

"בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו ולתלמידיו של הרב תא״ל (במיל׳) אביחי רונצקי ז"ל. הרב רונצקי שירת כרב הצבאי הראשי לשעבר וכראש הישיבה באיתמר. הוא היה לוחם ותלמיד חכם, שאהב את עם ישראל ואת ארץ ישראל. יהי זכרו ברוך", כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר, "הרב רונצקי ז"ל היה שילוב מובהק של ספרא וסייפא, למדן ולוחם, רב ומפקד שצעד והסתער בראש חייליו ופקודיו. התנהלותו הממלכתית המרשימה ליוותה את פועלו כל השנים, בכל תפקידיו, מתוך כבוד למדינת ישראל, אמונה עמוקה ומחויבות למען כלל ישראל".

"זכורה לי במיוחד אצילותו ורגישותו כרב היישוב איתמר ברגעים הקשים והנוראיים שעברו על היישוב. תנחומי העמוקים למשפחתו, לתלמידיו ולבית איתמר כולו", דברי נשיא המדינה.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן ספד ואמר כי "תא״ל במיל. הרב אבי רונצקי, ממיישבי הארץ וממקימי הישוב איתמר, היה איש של חינוך וערכים. ברגישות ובזכות אישיותו המיוחדת, הוביל הרב רונצקי את איחוי השברים בצה"ל ובחברה הישראלית לאחר ההתנתקות ויזכר כאחד מחשובי הרבנים הצבאיים. בייחוד בימים אלה, קולו ייחסר לי במיוחד. יהי זכרו ברוך".

השר ישראל כ"ץ כתב, "משתתף בצער משפחת רונצקי על פטירתו של אבי המשפחה, הרב אביחי רונצקי ז״ל שכיהן כרב הראשי לצה״ל וראש ישיבת איתמר. נזכור תמיד את מורשתו ותרומתו הגדולה לביטחון ישראל, ליישוב הארץ ולחיזוק עולם התורה. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, ביקש לשלוח תנחומים לאלמנתו של הרב רוצנקי ולילדיה. "הרב רונצקי איש אמיץ ופורץ דרך בכל תפקיד שביצע, אדם חסד שבדרכו לתרום כליה גילה בבדיקות שחלה במחלה קשה, נלחם בגבורה במחלה שריסקה את גופו, המשיך ללמד ולעשות חסד עד שגופו אמר די. דמותו והמורשת שהנחיל לאלפי תלמידיו ימשיכו ללוות אותנו ולהפיץ את תורתו".

מפלגת הבית היהודי פרסמה הודעת אבל בה נכתב, "הבית היהודי אבל על פטירתו של הרב אביחי (אבי) רונצקי, ראש ישיבת ההסדר באיתמר, לשעבר הרבצ"ר, תלמיד חכם, לוחם וחולם שתרם רבות לחיזוק רוח הלחימה בצה"ל, ממעצבי דרכה של מפלגת הבית היהודי והציונות הדתית המתחדשת. ומחה ה' דמעה מעל כל פנים ובילע המוות לנצח".

יו"ר הסיעה, ח"כ שולי מועלם-רפאלי אמרה כי "הרב אביחי רונצקי 'איש אשר רוח בו' אשר שילב באופן מופלא תורה וחיים נפרד מאיתנו הבוקר. הרב רונצקי חולל שינוי דרמטי ברוח צה"ל בתפקידו כרב הצבאי הראשי , בחיבור שלו לכל חייל ומפקד ובהצטרפות שלו לארועים מבצעיים ולתרגילים בכל יחידות צה"ל.
המחוייבות שלו למשפחות השכולות היתה מוחלטת והוא הגיע לאזכרות רבות בכל רחבי הארץ".

"הרב רונצקי הוביל אותנו כשליחי ציבור במפלגת הבית היהודי למחוייבות לכל חלקי החברה הישראלית מתוך עולם של תורה. הרב רונצקי יחד עם רונית רעייתו מהווים מודל מעורר השראה לשילוב כוחות שמתקדמים מהקמת היישוב והישיבה באיתמר, מגורים בכפר איילים והקמת משפחה שנמצאת בכל נקודות העשייה בחברה הישראלית", דברי ח"כ מועלם-רפאלי.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ספד לרב רונצקי ז"ל. "הוא היה דמות שגילמה יותר מכל את השילוב של ספרא וסייפא בשלמות. בן חורין אמיתי. איש תורה חזון ומעש, אמיץ ופורץ דרך במסילות ראשית צמיחת גאולתנו. השאיר מאות ואלפי תלמידים שימשיכו ללכת בדרכו ולהפיץ את אורו. יהי זכרו ברוך", דברי ח"כ סמוטריץ'.

ח"כ מוטי יוגב אמר כי הרב רונצקי היה "תלמיד חכם גדול, מפקד דגול ונערץ על ידי פקודיו, הרב הצבאי הראשי לשעבר וראש הישיבה הגבוהה וישיבת ההסדר באיתמר"."הרב והמפקד - אבי רונצקי, שילב בין ספרא לסייפא, עדינות וענוותנות שהיו בו, יחד עם עוצמה ואומץ, כמפקד וכפורץ דרך הלכתית ותודעתית בצה"ל. אישיותו ונוכחותו, נסכו ביטחון בלב פקודיו, תלמידיו וכל מי שהכירו. חבל על דאבדין", דברי ח"כ יוגב.

מפלגת האיחוד הלאומי פרסמה הודעה בה נאמר, "הרב רונצקי לחם בחייו במסירות נפש גדולה למען תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל. מאות תלמידיו בצבא ובישיבה ימשיכו את דרכו המיוחדת באמונה ואהבה".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר כי "עם ישראל כולו אבל על לכתו של אחד האנשים הגדולים בדור הזה. מדמויות ההוד של מדינת ישראל מאז הקמתה. זה אינו אבל רק של השומרון אלא אבל וצער של כל עם ישראל על כל פלגיו וסוגיו".

"הרב רונצקי היה איש חסד, שכמעט כל שבת היה אצל משפחות הורים שכולים או אירח משפחות שכולות. היה דמות מאחדת שאיחדה את כל עם ישראל, ימין שמאל דתיים חילונים חרדים, מתיישבים וקיבוצניקים. אנחנו עדיין מזועזעים כולנו ומלאי צער. הוא היה איש עניו, למרות הישגיו בצבא ובתורה, איש עצום", הוסיף דגן.

שר הביטחון לשעבר משה יעלון סיפר, "את תת אלוף אביחי רונצקי הכרתי כמפקד, לפני היותו רב. בכל אשר עשה ראה שליחות למען מדינת ישראל ועם ישראל. חבל על דאבדין ואין משתכחין".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן מסר "הרב רונצקי נעמת לי אחי מאוד. איש גיבור חיל, אמיץ, פורץ דרך. זכית להקים ישיבה מפוארת באיתמר ורוממת את הרבנות הצבאית שהפכה בימיך לחלק בלתי נפרד מהמערך הלוחם של צה"ל. צר לי עליך אחי, תחסר לי מאוד".