אביגדור קהלני לערוץ 7:
צה"ל נהג בהגינות יוצאת מהכלל

תא"ל במיל' אביגדור קהלני קובע כי במבחן התוצאה צה"ל עמד ביעדיו אל מול ההתפרעויות בעזה. "יהיו עוד ימים קשים. להמשיך באותה השיטה".

אלירן אהרון , ט"ז בניסן תשע"ח

השר לשעבר, תא"ל במיל' אביגדור קהלני, מתייחס בראיון לערוץ 7 למתיחות וההתנהלות הצה"לית סביב אירועי הצעדה ברצועת עזה, וקובע כמי שעקב אחר הפעילות הפלשתינית והתגובה הצה"לית כי "הצבא שלנו נהג בהגינות יוצאת מהכלל".

"הצבא שלנו נערך נכון", אומר קהלני ומבהיר: "בסופו של דבר המבחן צריך להיות לא מה אומרים אנשי שמאל שמאשימים את צה"ל בהרג ולא מה אומר ארדואן בטורקיה או מה שאומרים באו"ם. בסופו של דבר צריך להסתכל אם מישהו חצה את הגבול, אם מישהו פוצץ טרקטור נוסף או אם מישהו פגע בחיילי צה"ל. בהיבט הזה התוצאה היא החשובה".

קהלני סבור כי שכחנו שלפני ימים אחדים אירעה חדירה של מחבלים חמושים מהרצועה ונשרפו טרקטורים. "אני חושב שצה"ל נהג בהגינות. אסור להקשיב לקולות מסביב ולהמשיך באותה השיטה. אני מניח שזה לא הסוף. יהיו עוד ימים קשים, בעיקר סביב יום העצמאות של מדינת ישראל".

להערכתו של קהלני ההסלמה והמתיחות לא צפויה להגיע עד לכדי מבצע כדוגמת 'צוק איתן', "כי הנזק שייגרם להם כל כך גדול כך שזה לא שווה להם". לעומת זאת להערכתו תגובת העולם המקבל כלגיטימית והומניטרית פעולה בנוסח האירועים בערב הפסח סבי הרצועה, תוביל לפעולות נוספות בסגנון וברוח שכזו.

"זו הטעיה של העולם והעובדה היא שהם מצליחים בדבר הזה והעולם כולו נגדנו. בסופו של דבר המנהיגות של ישראל נבחנת אם היא שומרת על המדינה והעם. בזה היא נבחנת".

על החלטתו של יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, שלא להעביר תקציבים לרצועת עזה, אומר קהלני כי החלטה זו נובעת מתחושתו של אבו מאזן שאינו שולט במתרחש ברצועה, "הוא מצא דרך לפגוע בהם בכלכלה ובחשמל. אלו שיקוליו האישיים כדי לפתח עליהם מנהיגות ולכן לא צריך להתרגש מהעניין הזה".

על חג הפסח האישי שלו מבטא תא"ל קהלני אהבה מיוחדת לחג זה בהיותו חג משפחתי, "אני מחכה לראש השנה והפסח, שבהם הנכדים והילדים שלי מתייצבים, שמים כיפה ומקיימים את הסדר כהלכתו או מקבלים את השנה החדשה בדיוק כפי שכתוב בספר. אני מחזיר לביתי את מורשת בית האבות, הבית שבו גדלתי, ויש לי תחושה טובה".

עוד התבקש קהלני להתייחס להתבטאותם של בכירי המוסד לשעבר שהגדירו את מצבה של המדינה כאנוש. "צר לי. מבלי לעסוק בפוליטיקה בואו נבדוק את המצב כפי שהוא, מבחינה כלכלית לא היה לנו צב טוב יותר, מבחינה ביטחונית לא היה מצב טוב יותר, מבחינה חברתית בתוכנו יש מקום לשיפור, מבחינת השנאות של הפוליטיקאים האחד על השני יש מקום לשיפור, אבל עבור האזרח שקם בבוקר ויש לו עבודה, מה לאכול, חינוך וביטחון זה מה שחשוב.

''מי שיעסוק בפוליטיקה תמיד יזהה יריבויות ואם הוא תופס צד ימצא את עצמו בתוך האש. אני מציע לנו האזרחים לחיות את חיינו, לתת לפוליטיקאים להתקוטט ולבחון אותם על פי העובדות".