כשעופר לוי עושה ישי לפידות

בין נרקסיסטיות מביכה למעריצים מוגזמים, לעופר לוי יש גם ווקאליות שאי אפשר להתעלם ממנה, וגם – המאגר החדש של המלחינים החסידיים.

עוזיאל סבתו , י"ח בניסן תשע"ח | עודכן: 07:06

מוזיקה
מוזיקה
צילום: istock

גרסת כיסוי | עופר לוי | עלה קטן

אין ספק שככה צריך להישמע אמן.

לא משנה אם אתם אוהבים את הביצוע או סולדים ממנו, מחבקים את המבצע או מתרחקים ממנו, מההגייה הפנימית ומלאת המשמעות של עופר לוי לא תוכלו להתעלם. לא בכדי צבר לוי אלפי מעריצים אדוקים שגורסים בהתלהבות מוגזמת מידיי כי מדובר בכוכב הגדול ביותר שידעה האנושות שעל כדורנו.

אני מודה, גם אני לא מבסוט מהנרקסיסטיות המביכה של לוי ולא תמיד הקול החד סגנוני-בכייני בא לאזניי בטוב. אבל הווקאליות הזו שהפכה למותג רב עצמה ושהולידה בצדק את המושג 'מביא את הנשמה' לז'אנר, אחח. איזה ווקאל.

ואחרי כל כך הרבה שנים וביצועים, המחבר החרדי של השיר, ישי לפידות, יכול לסמן ללהיט העל שלו עוד וי בקרב עדת מעריצים חדשה, אחרי דודו אהרון, חיים ישראל, אברהם פריד ועוד.

שיר | שמואל הוניג | ואתם תלוקטו

"בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל".

לכבוד חג הגאולה מוציא הזמר החסידי האלמוני שמואל הולינג סינגל ראשון עם מילים יפות ומפתיעות, מתוך המאגר החדש של מלחיני הז'אנר (אחרי שחיסלו את פסוקי התהלים, חומשי התורה, שיר השירים ונבואות הנחמה): פירוש רש"י.

מלבד המילים ואלמוניות המבצע, מדובר בשיר חסידי ממוצע למדיי, עם עיבוד ממוצע, לחן ממוצע וביצוע נחמד וממוצע מינוס. שוב החצוצרות, המקצב הקבוע, מקהלת השירה וכל האלמנטים שמלווים את המוזיקה החסידית הישנה והדי משעממת, עשרות בשנים.

החלק המעניין בשיר הוא דווקא הפתיח הקצר והמפתיע שנהרס די מהר לקול התרועות הצפויות שמכריזות על המשך מסורת הבנאליות המוזיקלית-חסידית המתעלמת מהדברים הכה נפלאים שהעולם המתפתח שלנו יכול לתרום להעשרת האוזן והמרקם הצלילי.

פיוט | דוד שירו | יחיד נורא

לא כולם יודעים, אבל גם לבני עדות המזרח יש שירים לפסח.

יכול להיות שלא שיננו אותם בגן, שלא קיבלנו על ביצועם פרסים בתלמוד-התורה ושלא שמענו אותם ברדיו ובתכניות השונות לקראת החג, אבל גם לספרדים יש מה להציע לשולחן הסדר ולימי חול המועד.

אפשר לומר שפיוט הדגל של פסח, מלבד 'אמונים ערכו שבח' (בשני לחנים עיקריים), 'מעוזי' (המושר לשלושת הרגלים באופן כללי) ומשירי נרצה ('חד גדיא', 'אחד מי יודע' וכו', רק בגרסה הערבית), הוא 'יחיד נורא'.

מבית היוצר של רבי רפאל ענתבי, מחשובי פייטני חאלב, מגיע המלל השוזר בין יציאת מצרים וגאולת עם ישראל, ניסן ראש החודשים, ליל הסדר וספירת העומר.

חג שמח!