נכשל. ביל קלינטון בעצרת הזיכרון לרבין
נכשל. ביל קלינטון בעצרת הזיכרון לרבין צילום: גילי יערי, פלאש 90

נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, מתייחס בראיון לערוץ 10 לפוליטיקה והמדיניות הישראלית, ובין השאר גם למעורבותו לטובת שמעון פרס המנוח בהתמודדותו מול בנימין נתניהו על כהונת ראש הממשלה בשנת 96'.

"ניסיתי לעזור לו, כי חשבתי שהוא תומך גדול יותר בהליך השלום, וניסיתי לעשות זאת בדרך ששירתה, לדעתי, את האינטרסים של ישראל, מבלי לומר דבר על ההבדלים במדיניות הפנים, בלי שום דבר אחר", אומר קלינטון במה שנראה כניסיון לטהר את מאמציו אלו מטענות על התנהלות מדינית בלתי ראויה כאשר התערב לכאורה בענייניה הפנימיים של ישראל.

על הכישלון בקידומו של פרס לראשות הממשלה מספר קלינטון ומתייחס לביקורו הראשון של נתניהו בבית הלבן: "הוא רצה שאדע שהוא יודע שאני לא תומך בו, והוא הביס אותנו בכל מקרה. הוא התנהג בצורה שאופיינית מאוד לביבי. אבל הבנתי שהוא מנהיג המדינה עכשיו, ואם אני רוצה לנסות ולתמוך בשלום, אני מוכרח למצוא דרך לעבוד איתו. לא כעסתי כל כך, פשוט הייתי נבוך מהחוצפה שבה הוא התנהל, אבל זה מי שהוא".

קלינטון מתייחס גם למצבה של ישראל בשנים שלאחר מכן, ובראיון שיתפרסם במלואו בערוץ 10 בשבוע הבא הוא אומר: "עד שנתניהו שב לכהן כראש הממשלה ב-2009, המצב הביטחוני בגדה המערבית היה טוב יותר בצורה בולטת בזכות הנשיא אבו מאזן. עכשיו, הקואליציה שנתניהו עומד בראשה, לדעתי, מאמינה שהפלסטינים חלשים מדי בכדי לעשות להם צרות, ונראה שהביטחון עובד. אבל אני עדיין מקווה שביום מן הימים, אם יצליחו להשיג פיוס הגון כלשהו, ישראל תשגשג אפילו יותר",

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7