להתמודד עם זיהום האוויר הפנימי

הרב בני לאו מתייחס בפוסט בפייסבוק לסערות הימים האחרונים, קורא לכל הצדדים להתייחס זה לזה בכבוד הדדי, ומפנה לנתניהו בקשה אישית.

הרב בני לאו , כ' בניסן תשע"ח

הרב בני לאו
הרב בני לאו
צילום: חזקי ברוך

אני מקבל על עצמי להשתדל לשמור על דיבור נקי והגון כלפי כל אדם בכלל וכלפי אלה שאיני מסכים איתם בפרט. במיוחד בימים אלה שבין פסח לעצמאות.

בחדשות מבשרים על עשרת אלפים צמיגים שעומדים להשחיר את האוויר ליד הגדר בעזה. אבל אני מסתובב כאן, בתוך גבולות המדינה שלנו, ותחושת חנק של זיהום אוויר כבד ממלאת אותי. זה כבר לא ויכוח פוליטי. זה עננה של רפש שמטילים אחים שלי אלה על אלה.

הימים האלה שבין פסח לעצמאות מסוגלים להיות אחרים. הם ימים שבהם אנחנו מספרים על החלום שחלמו אבותינו ועל הזכות שלנו לחיות אותו. השבוע כבר נספר באלפי בתים את "זיכרון בסלון", משם נעבור ליום הזיכרון לכל מי שמסר נפשו על מימוש החלום ומשם לחגיגת השבעים. לימים כאלה קוראים, בשפת החסידות, "ימים מסוגלים". יש להם כוח להגביה אותנו ולזקק אותנו. זה תלוי רק בנו. רק בסגנון הדיבור שלנו, ביחס לחולקים עלינו, ביכולת לראות יותר גדול ויותר גבוה.

ברור שמותר לחשוב שראש הממשלה טועה ושהוא צריך לסיים את תפקידו. האם זה מתיר לרמוס אותו ואת תוארו? הוא לא "ביבי". הוא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שנבחר על ידי העם לכהן בתפקידו. אם לא נשמור על כבודו - נהיה אנחנו אלה המחריבים את הבית הזה.

ברור שמותר לחשוב שהקרן החדשה לישראל פוגעת בבטחון המדינה ומערערת את צביונה היהודי. האם זה מתיר להתיר את דמם ולהפוך אותם לאויב העם? מהכרותי הקרובה של חלק מתומכי הקרן אני יודע בידיעה גמורה שהם פועלים מתוך תחושת שליחות לציונות ולעם היהודי. אם לא נשמור על כבודם - נהיה אנחנו קורעי העם הזה.

עם האוויר הרע שהולך לעטוף את הגדר בעזה יצטרך צה"ל להתמודד ולוואי ויעבור את זה במיעוט שפיכות דם. עם זיהום האוויר הפנימי שלנו נתמודד אנחנו. כל אחד ואחת מאיתנו יכול לקבל על עצמו לעשות משהו לניקוי האוויר הרע שרובץ עלינו.

ראש הממשלה - פניה אישית אליך מתוך כבוד ומתוך כאב. תהיה בבקשה דוגמה אישית. תודיע שויתרת על זכותך להיות מנואמי טכס הדלקת המשואות. הויתור הזה יירשם לך כצעד של מנהיגות רודפת שלום.

חג שמח ושבת שלום