חוק ליטאי ישתיק מידע על ימי השואה

בליטא מנסחים סעיפים אחרונים בחוק שיאסור לספר אודות הקשר הליטאי לרצח היהודים בשואה. ספרו של ד"ר זורוף עשוי להיות הקורבן הראשון.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ח

רוצים להשתיק אותו. ד"ר אפרים זורוף
רוצים להשתיק אותו. ד"ר אפרים זורוף
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

האם החוק בליטא מבקש למנוע את הפצתו של הספר 'מסע עם האויב' אותו כתב צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף? ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם זורוף המעריך כי אכן ספרו, המספר את סיפור התפקיד שמילא הממסד הליטאי בהשמדת היהודי, מטריד מאוד את הממשל שם.

לדבריו בימים אלה עומדים להעביר בליטא חוק שיאסור הפצת ספרים שמוגדרים ככאלה המעוותים את ההיסטוריה של ליטא, כלשונם של מנסחי החקיקה. זורוף מציין כי בדיווחים התקשורתיים בליטא על החוק המתגבש מוצגת כריכת ספרו כדוגמה לספר מסוג זה.

על הספר הוא מספר ומציין כי לכתיבת ספרו חברה סופרת ליטאית שגילתה כי קרוביה היו מעורבים ברצח יהודים וכדי לכפר במשהו על פשעם החליטה לצאת יחד עמו למסע. הגילוי הנחשף בספר מגולל את "שיתוף הפעולה הליטאי עם הנאצים שכלל את כל רבדי החברה הליטאית".

על העמדה הליטאית המקובלת אומר ד"ר זורוף כי אלה מוכנים להודות אך ורק בכך שהגרמנים הגיעו אליהם יחד עם האוסטרים, ורצחו את היהודים מבלי שהייתה להם נגיעה כלשהי לאירועים, "מה שבגדול ובענק לא נכון. יש בליטא 227 קברי אחים של יהודים. בכל קבר שכזה נקברו מחמישים ועד עשרת אלפים יהודים", אומר זורוף המזכיר את קברי הענק בוילנא, את רצח שבעים אלף היהודים בפונאר וקבורתם במספר קברי אחרים.

אל מול החקיקה הליטאית, נראה שלזורוף אין דרכי פעולה אפקטיביות במיוחד, והוא מודע לכך. "הוצאנו הודעה שבה הצענו לליטאים לעשות חושבים מחדש. אני לא חושב שיש סיכוי רב שזה ישפיע במיוחד עליהם. הם עכשיו עובדים על הסעיפים האחרונים ואני בטוח שכשהחוק יוגש לפרלמנט יהיו הרבה קולות מחוץ לליטא שימחו מחאה. זה אירוני. השנה חוגגים בליטא מאה שנה לעצמאות ליטא, ודווקא בשנה הזו הם חוזרים למנטאליות של ברית המועצות שהייתה כל כך שנואה בליטא".

אך הבעיה היא לא רק בתגובת הממשל והפרלמנט הליטאיים. "חלק מהבעיה היא השתיקה הישראלית במשך 25 שנה. מאז קריסת ברית המועצות משכתבים את ההיסטוריה של השואה במזרח אירופה. הם מנסים להשיג בכך שתי מטרות. המטרה הראשונה היא להעלים את העובדה שהמקומיים השתתפו בפועל ברצח המונים, מה שלא היה במקומות כמו צרפת הולנד בלגיה איטליה וכו'. במדינות הללו המקומיים הכינו את הרצח אבל לא ביצעו אותו. במזרח אירופה המקומיים ביצעו בעצמם חלק מהרצח. בנוסף בשכתוב הזה הם מנסים לטעון שפשעי הקומוניזם רעים כמו פשעי הנאצים כלומר שהם עצמם היו הקרבנות, שהם סבלו מהקומוניסטים".

מול התופעה הזו "ישראל שתקה עשרים וחמש שנה. זה מקומם. אני מנסה להתריע על העניין הזה, אבל יש לנו כל מיני אינטרסים במזרח אירופה והממשלה ומשרד החוץ התעלמו מהסיפור הזה, עד שזה קרה בפולין ששם המצב קצת שונה כי שם הרבה פולנים השתתפו על דעת עצמם ולא באופן ממוסד".

בדבריו מזכיר זורוף כי "בליטא חיו 220 אלף יהודים תחת הכיבוש הנאצי ו-212 אלף מהם נרצחו. היו יהודים שהובאו לליטא כדי להירצח על ידי יחידה ליטאית מיוחדת שהוקמה כדי לרצוח יהודים בלי שיידעו שאלו ליטאים וחשבו שמדובר בגרמנים", הוא מספר על פרט אחד מהמכלול הגדול שמופיע בספרו החדש.