טראמפ
טראמפReuters

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע היום (ראשון) זעם על הטבח הכימי בסוריה בסדרת ציוצים סוערים, בהם השתמש פעמיים בכינוי Animal Assad – "אסד חיה" – לגבי העריץ הסורי.

טראמפ גם האשים את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ואת איראן, בתמיכה באסד, ואיים כי יגבה "מחיר כבד" על הטבח – בלי לומר ממי.

"הרבה הרוגים, כולל נשים וילדים, בהתקפה כימית חסרת פשר בסוריה", צייץ האיש החזק בעולם. "אזור הזוועה נמצא תחת סגר ומוקף ע"י הצבא הסורי, וכך נמנעת גישה כלשהי מהעולם החיצון. הנשיא פוטין, רוסיה ואיראן אחראיות לתמיכה ב'אסד החיה'. ייגבה על כך מחיר כבד".

"פיתחו את האזור מיידית לסיוע רפואי", דרש הנשיא. "עוד אסון הומניטרי ללא כל סיבה. חולני!"

טראמפ הוסיף כי אילו הנשיא ברק אובמה היה עומד מאחורי האיום שלו לפעול נגד סוריה בגין המתקפות הכימיות – בהצהרת "הקו בחול" המפורסמת – האסון הסורי היה מסתיים מזמן ו"אסד החיה היה שייך לדפי ההיסטוריה!".

ביולי 2012 הודתה סוריה כי יש בידיה נשק כימי, ועקב זאת הצהיר אובמה כי שימוש סורי בנשק כימי יהווה חציית קו אדום – "קו בחול", בלשונו של אובמה – שיגרור מתקפה צבאית אמריקאית על סוריה. ב-21 באוגוסט 2013 התרחשה המתקפה הכימית בע'וטה שבמחוז ריף דמשק, בה נהרגו כ-1,400 בני אדם, רובם אזרחים.

אובמה תכנן תקיפה צבאית בסוריה בתגובה, אך לבסוף ויתר עליה וחתם במקום זה על הסכם לפיו רוסיה תערוב לחיסול מלאי הנשק הכימי של סוריה. חיסול זה אכן התקיים, אך באופן חלקי בלבד.