30 שנה למצעד החיים: משימת הדור שלנו

נשיא המדינה ראובן ריבלין וראשי מערכת הביטחון יובילו ביום חמישי את מצעד החיים בהשתתפות אלפי בני נוער מכל העולם.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ח

מצעד החיים
מצעד החיים
צילום: יוסי זליגר

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יעמוד השנה בראש מצעד החיים בין אושוויץ לבירקנאו לציון יום הזיכרון לשואה והגבורה, ביום חמישי הקרוב.

לצדו של הנשיא ריבלין יצעדו הרב ישראל מאיר לאו, שמלווה את מצעד החיים מאז ראשיתו, עם כל ראשי זרועות הביטחון: הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, המפכ"ל רנ"צ רוני אלשיך, ראש המוסד יוסי כהן וראש השב"כ נדב ארגמן, וכן מקבילו הפולני, הנשיא אנדז'יי דודה ופמלייתו.

במצעד ישתתפו למעלה מ-12,000 בני נוער מרחבי העולם, שיגיעו ב-110 משלחות מ-41 מדינות שונות, בהן ארגנטינה, קנדה, צ'ילה, ארה"ב, פולין, בריטניה ומרוקו. השנה לראשונה תשתתף גם משלחת מיפן. בסוף מסעם, יגיעו בני הנוער לארץ וישתתפו בחגיגות יום העצמאות למדינת ישראל.

בתום הצעדה מאושוויץ לבירקנאו, בשעות אחר הצהריים, יתקיים הטקס המרכזי לציון יום השואה והגבורה, שבו יישאו דברים הנשיא ריבלין, נשיא פולין, והרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לשעבר ובעצמו ניצול שואה. את הטקס ילווה הזמר שלמה ארצי – דור שני לניצולי שואה.

האירוע כולו יועבר בשידור חי בערוץ 7

נשיא המדינה ריבלין אמר כי ''עבורנו, שישה מיליון היהודים שנרצחו בשואה, לעולם לא יהיו מספר. כל פסיעה במצעד הזה, היא צעד בהיסטוריה של העם היהודי. עם עתיק ושורד, שהתברך בכוחות יצירה אדירים, בנכסי רוח ומעשה, עם שזכה לשוב למולדתו לאחר אלפיים שנות גלות ולחדש בה את ביתו הלאומי, כאומה חופשית במשפחת העמים".

יו"ר מצעד החיים ד"ר שמואל רוזנמן אמר "מצעד החיים נוסד לפני 30 שנה על ידי קבוצת אנשי חינוך מרחבי העולם שהבינו כבר אז כי הזמן עובד לרעתנו. ניצולי השואה מתמעטים והולכים, עדויות נרמסות ללא בושה וקולות גזעניים הולכים ומתעצמים. ולכן, זו משימת הדור שלנו. ממאות בודדות שצעדו בראשית הדרך הגענו למאות אלפי בני נוער מכל העולם המוכנים להעביר בקהילתם מסר אנושי חשוב: 'לעולם לא עוד'".

לצד בני הנוער מרחבי העולם, תשתתף במצעד משלחת כבוד של 70 ניצולי שואה, שיחלקו עם המשתתפים את סיפוריהם. אליהם יצטרפו למעלה מחמישים שגרירים מרחבי העולם, במשלחת שאורגנה במיוחד על ידי שגריר ישראל באו"ם, דני דנון. עוד יכבדו את המצעד שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, ויושב ראש קרן קיימת לישראל (קק"ל) דני עטר.

משלחת נוספת שמצטרפת השנה לראשונה למצעד היא משלחת נציגים מקבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי, שמובילה יוזמה בינלאומית נרחבת להעלאת המודעות למאבק באנטישמיות.

מאז המצעד הראשון שהתקיים בשנת 1988 ביוזמתו של אברהם הירשזון וקבוצה של אנשי חינוך, למעלה מ-260,000 משתתפים מ-52 מדינות צעדו על פסי הרכבת באורך 3 ק"מ מאושוויץ לבירקנאו כמחווה אילמת לאובדן הגדול ביותר בהיסטוריה של העם היהודי והאנושות. במהלך 30 השנה האחרונות, צעדו במצעד נשיאים וראשי ממשלות, חברי כנסת, רמטכ"לים, מפכ"לים, נשיאים ושרי חינוך מהעולם, אנשי רוח, תרבות ומשפט.

מצעד החיים הוא התכנית השנתית הבינלאומית הגדולה ביותר, שמביאה עשרות אלפי צעירים מכל רחבי העולם לפולין וישראל למסע אינטנסיבי ומטלטל, "משואה לתקומה". מדובר בפרויקט חינוכי עצמאי אשר שם לפניו את המטרה להנחיל לדור הצעיר את ההיסטוריה של השואה ולהטמיע לאורה ערכים של סובלנות, קבלת האחר, התנדבות וערבות הדדית.

במסגרת התכנית, מבקרות משלחות בני נוער שונות, של יהודים ולא יהודים כאחד, בגטאות, אנדרטאות, ומחנות ההשמדה, בסיור שמגיע לשיאו במצעד בין אושוויץ לבירקנאו ובסופו מתקיים הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

לאחר מכן, ממשיכים ממשתתפי מצעד החיים במסעם מפולין לשבוע לימודי בישראל, בו הם לוקחים חלק בטקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל, בצעדת ירושלים בה יצעדו 6000 בני נוער ובחגיגות יום העצמאות.