מתגייסים לא יישאלו על להט"ב

נציב קבילות החיילים אסר על לשכות הגיוס לשאול מלש"בים על עמדותיהם בנושא שירות נשים בלחימה ובנושא הלהט"ב.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ח

נציב קבילות החיילים יצחק בריק
נציב קבילות החיילים יצחק בריק
צילום: עדן מולדבסקי, משרד הביטחון

מועמדים לשירות צבאי שמגיעים לראיון אישי בלשכות הגיוס, לא יישאלו על עמדותיהם בנושא שירות נשים בלחימה ובנושא הלהט"ב.

כך הורה נציב קבילות החיילים, האלוף במילואים יצחק בריק, ליחידת מיטב (הבקו''ם) הממיינת את הצעירים לפני גיוסם לצה''ל.

קביעתו של הנציב התקבלה לאור תלונות שהתקבלו ממועמד לשירות צבאי, שסיפר כי במהלך ראיון אישי שנערך לו בלשכת הגיוס הוא נשאל על עמדותיו בנושאים דתיים שנויים במחלוקת.

הצעיר טען בפני נציב קבילות החיילים כי ''סומן'' על ידי צה''ל בשל היותו דתי, באמצעות שאלות ספציפיות שהוצגו לו בראיון האישי.

הנציב הבהיר בפני הצעיר כי ''שום סוג של אוכלוסיה אינו 'מסומן' במסגרת הצו הראשון. מערכת המיון מתייחסת בצורה אובייקטיבית לכלל המלש''בים וכל אחד מהם נבחן על פי אורח חייו ועל פי ייחודו ואופיו".

''שאלות בנושאי דת ואמונה אינן חלק מחייב בראיון, אך הן עשויות לעלות מעת לעת כאשר הדברים עולים במהלך הראיון, בדומה לנושאים אחרים בראיון שעשויים לעלות כמו מצב משפחתי, מצב אישי, בעיות אישיות ועוד''.

לדברי הנציב, במקרים חריגים כאשר עולה חשש לקושי אידיאולוגי אל מול השירות בצה''ל, אשר עשוי להשפיע על מהלך שירותו התקין של המועמד לשירות ביטחון, נערך גם בירור ראשוני סביב נושאים רגישים אלו בראיון האישי כדי להבין את מידת השפעתם על חיי המרואיין.

''בירור זה אינו פוגע או משפיע על נתוני האיכות של המלש''ב, כדוגמת ציון קבוצת האיכות (קב''א). שיח זה נועד לטובת המלש''ב ומטרתו לאפשר למלש''ב להגיע את עצמו ולמערכת לבחון את התאמתו", מבהיר האלוף במיל' בריק.

באשר לטענותיו של הצעיר על שאלות בנושא שירות נשים בלחימה הבהיר הנציב בריק כי ''מדובר על חלק ממבחן הבודק הבעה בעברית ודעותיו של המלש''ב אינן נרשמות או מצוינות''.

יחד עם זאת, לאור התלונות שהתקבלו, הוסרה השאלה הזו ממבחני העברית ואף הועברה הנחיה ליחידת ''מיטב'' שלא לשאול את המועמדים לגיוס על עמדותיהם בנושא שירות נשים בלחימה ובנושא הלהט"ב.

מצו 1 נמסר בתגובה: מדאיג לראות כיצד גורמים במיטב מתעמרים בחייל הדתי עוד לפני גיוסו. שומר המסורת הפך לחשוד מראש בעיני מי שמפחד מכל ריח של יהדות פשוטה. טוב שיש מבוגר אחראי בשטח כמו נציב הקבילות. אנשי צו 1 ימשיכו ללוות גם מועמדים לשירות בטחון.