"היינו צריכים לפעול בסוריה כבר מזמן"

ח"כ עופר שלח, חבר ועדת החוץ והביטחון, מתייחס לאירועים בסוריה ומספר על שיחה מעניינת שהיתה לו ב-2012 עם הרמטכ"ל דאז, בני גנץ.

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ח

"היינו צריכים לפעול בסוריה כבר מזמן"-ערוץ 7
היום הגיע מזמן. שלח
צילום: קובי ריכטר/TPS

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ עופר שלח (יש עתיד), מתייחס בפוסט בפייסבוק לאירועי הימים האחרונים בסוריה.

"ב-2012 אמר לי הרמטכ"ל דאז בני גנץ, בשיחה פרטית, 'יום אחד נצטרך לתת לעצמנו דין וחשבון מה עשינו בזמן שמעבר לגבול שלנו מתחולל טבח'. גנץ דיבר מהרהורי ליבו, לא לתכלית", מספר שלח.

לדבריו, "הוא, והדרג המדיני שמעליו, חשבו שכל התערבות ישראלית במה שקורה בסוריה - מעבר לקווים האדומים שנקבעו אז ותקפים עד היום, ונוגעים לאינטרסים הביטחוניים המובהקים של ישראל - לא תועיל ואולי תרע. היתה רתיעה מובנת לגמרי מלסבך את ישראל במלחמת אזרחים מעבר לגבול. מודה, גם אני חשבתי כמוהם".

"היום אני משוכנע שהיינו צריכים לפעול. לקבוע איזור אסור לטיסה, כי רק מטוסיו הרצחניים של אסד טסו אז בשמי סוריה. לפעול דיפלומטית בכל דרך, להצהיר שנגן על מסדרונות הבריחה של פליטים. רעיונות לא חסרו גם אז, ואני מודה שוב - חשבתי אחרת. או אולי לא חשבתי מספיק", הוסיף.

שלח מדגיש כי ישראל אינה אחראית לטבח, אך היתה צריכה לפעול, "שיהיה ברור: בשאר אסד הוא האחראי הבלעדי לרצח למעלה מחצי מיליון מבני עמו, תוך שהוא מקבל הגנה מפטרוניו במוסקבה ובטהראן. ולישראל קודם כל מחוייבות להגנת תושביה וגבולותיה. אני מאמין שמלחמה חייבת להיות המוצא האחרון. אבל מלחמה אינה דרך הפעולה היחידה, וישראל איננה מדינה רגילה".

"לכן הכנסתי לתפיסת הביטחון של יש עתיד את סעיף 15, הקובע כי 'לישראל, מדינת העם היהודי, מחוייבות היסטורית לפעול כמיטב יכולתה למניעת רצח עם ופשעים כנגד האנושות'. לכן אני מאמין שגם היום, כשרוסיה נמצאת בסוריה ומלחמת האזרחים נראית על סף סיום, זה צריך להיות שיקול בפעולות שלנו. לא צריך ללכת לכיוונים פופוליסטיים כמו הכרזות שאנחנו צריכים להרוג את אסד. אבל בדיפלומטיה ובאמצעים אחרים, יש עוד מה לעשות. היום עליו דיבר גנץ הגיע כבר מזמן", חתם שלח.