דרישה: לשלב חיילות במשמרות כבוד

עמותת חדו"ש דורשת לשלב גם חיילות במשמרות החיילים בטקסים ממלכתיים כדוגמת טקסי יום השואה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ח

דרישה: לשלב חיילות במשמרות כבוד-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: דוברות המשטרה

עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, פנה לשר הביטחון ליברמן, לרמטכ"ל איזנקוט וליו"ר וועדת שרים לענייני סמלים וטקסים שרת התרבות רגב, בדרישה לשלב חיילות במשמרות הכבוד.

"דווקא בימים אלה", כתב רגב, "כאשר יש מי שמערער על השתלבותן של חיילות במערך הלוחם, גוברת חשיבותם של ביטויים ממלכתיים, ולו סמליים, באשר לחלקן של חיילות כשותפות למאמץ הצבאי והקרבי".

בחדו"ש הביעו את תקוותם כי עם קבלת פנייתם, יורו על תיקון העיוות ותופסק מידית הדרת חיילות ממשמרות הכבוד.

"קראנו בסיפוק רב את דבריו הברורים של שר הביטחון בנושא, שכתב אך לאחרונה כך: 'שירות הבנות בצבא ותרומתן האדירה לצה"ל הוא משמעותית ביותר. לנשים תמיד הייתה השפעה על ביטחון עם ישראל, החל מדבורה הנביאה, דרך שרה אהרונסון וחנה סנש, ועד לוחמות צה"ל ומג"ב כיום'', כתב רגב בפנייתו

רגב הוסיף "אנחנו מקווים כי מדובר במחדל בלתי מכוון, שנעשה בהיסח הדעת, ומשוכנעים כי פנייתנו תיענה בחיוב וכי מדיניותכם המוכרזת באשר לשילוב חיילות בכוח הלוחם תקבל אף את ביטוייה הראוי בשיבוצן במשמרות הכבוד במעמדים הממלכתיים המתוכננים לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ולשאר האירועים הציבוריים והממלכתיים בהם משתתף משמר כבוד מטעם צה"ל".

לדבריו, "קשה להשלים עם העובדה העולה בברור מצפיה בצילומים של אירועים, בניגוד לעמדת צה"ל המוצהרת, שחיילות לא שולבו כלל במשמרות הכבוד, נושאי הנשק, שהשתתפו במעמדים אלה, וחלקן הצטמצם למעין דיילות שירות אשר סייעו בליווי המכובדים ובהושטת הלפיד וזרי הפרחים".