מתקפה חריפה. ארדן בכנס
מתקפה חריפה. ארדן בכנסצילום: דוברות

בכנסת נערך היום (שני) הכנס השנתי של תחום השירות האזרחי במשרד לביטחון הפנים, בו השתתפו עשרות רכזים ומתנדבים מהשירות האזרחי חרדי והלא יהודי, אשר משרתים במסגרת גופי ביטחון הפנים

במסלולים אלו משרתים 500 מתנדבים חרדים ו-1,400 מתנדבים מהמגזר הלא יהודי.

בהתנדבות מתקיימים שני מסלולים: האחד, אפיק מניעתי בו פועלים בני השירות כדמויות חינוכיות למען שיפור אקלים חיובי בקהילה, לשם טיפוח והעצמה ומניעת אלימות ונשירה. את השירות מבצעים המתנדבים בבתי ספר של המגזרים, ישיבות, מועדוניות נוער בשכונות וכסיירי רחוב. בני השירות פועלים בצוותא עם הכוחות החינוכיים במוסדות ועם גורמים מקצועיים ברשויות.

השני, במסלול באפיק הביטחוני, בני השירות משרתים בכלל הגופים הביטחוניים שתחת המשרד לביטחון הפנים: משטרת ישראל, הרשות הארצית לכבאות והצלה, שירות בתי הסוהר והרשות להגנה על עדים.

בני השירות מבצעים מגוון רחב של תפקידים מבצעיים כגון: סיירי שטח במשטרת ישראל, עוזרי כבאי, מוקדנים בכב"ה ומשרתים בתוך אגפי בתי הסוהר, וכן תפקידי תומכי לחימה כגון: תמיכה עורפית בפעילות הרשות להגנה על עדים, אמ"ש, לוגיסטיקה ולראשונה, בתחום המחשוב והסייבר.

כלל המשרתים זוכים לליווי, מתחילת תהליך התנדבותם לשירות במסלול הביטחוני ולאורכו, הן של המשרד לביטחון הפנים והן של הרפרנטים בגופים הביטחוניים, אשר מטרתו מחד יצירת מעטפת שתוביל את בני השירות לביצוע שירות אזרחי ביטחוני מיטבי ומשמעותי, ומאידך לא תפגע כהוא זה באורח חייהם. הכנס הפגיש לראשונה מתנדבים מהמגזר הלא יהודי יחד עם מתנדבים מהמגזר החרדי.

בדברים שנשא בכנס תקף בחריפות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן את יחס ההנהגה הפוליטית של המגזר הערבי למתנדבים, "כאן בכנסת ישראל, יש חברי כנסת מהרשימה המשותפת שלא רק מביעים התנגדות לתרומה של השירות האזרחי למדינת ישראל, הם אפילו מהלכים אימים ומנסים לפגוע בנשים וגברים מופלאים ומופלאות שמבינים מה החשיבות של החיים המשותפים, של הדו-קיום ושל האיומים הביטחוניים שיש על כולנו כאן במדינת ישראל".

לדבריו, "אין תשובה טובה יותר מכך שכאלף שלוש מאות מתנדבים בני ובנות המגזר הערבי, הולכים להתחיל בהתנדבות חינוכית ובהתנדבות בגופי הביטחון שלנו בכל התחומים".

בכנס השתתפו גם מנכ"ל המשרד אליעזר רוזנבאום, ראש הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול דני שחר וראש הרשות לשירות לאומי ואזרחי, לצד נציגי הרשות לשירות לאומי-אזרחי, מנכל"י עמותות, עובדי תחום השירות הלאומי אזרחי במשרד ועוד.

השנה נבחרו 3 עמותות מצטיינות מתוך שמונה העמותות המגייסות את המתנדבים במגזר הלא יהודי ונבחר רכז מצטיין מעמותת חברים מהשירות האזרחי החרדי.