יועמ"ש הרשות מערים קשיים

מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי נתקל בהתנגדות היועמ"ש כאשר ביקש לזמן לשימוע את מנכ"ל ארגון השמאל הקיצוני שקרא לחיילים לסרב פקודה

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ח

ימשיכו ליהנות מהזכות. "בצלם"
ימשיכו ליהנות מהזכות. "בצלם"
צילום: רויטרס

פרסום ראשון: היועץ המשפטי של רשות השירות הלאומי אזרחי אינו מאפשר לראש הרשות, שר שלום ג'רבי, לזמן את מנכ"ל "בצלם" לשימוע לקראת שלילת הזכות שניתנה לארגון השמאל הקיצוני להסתייע במתנדבי שירות לאומי.

כזכור, בשבוע שעבר נחשף בערוץ 7 כי ג'רבי ביקש לזמן את המנכ"ל לשימוע בעקבות קריאת הארגון למפקדי וחיילי צה"ל לסרב לפקודה לירות לעבר המתפרעים שהשתתפו בצעדה האלימה סמוך לגדר הרצועה בסוף השבוע.

אולם כעת מתברר שיועמ"ש הרשות מערים קשיים על המהלך.

יש לציין כי זו איננה הפעם הראשונה בה גורמים משפטיים מערימים קשיים על פעילותה של הרשות נגד ארגון השמאל הקיצוני בצלם.

כבר בשנת 2014 ביקש מנכ"ל הרשות, שר שלום ג'רבי, לבטל את המעמד שניתן לבצלם כ"גוף מפעיל", על רקע התבטאויות בעייתיות של בכירים בארגון והתנהלותו של הארגון. ג'רבי שיגר אז מכתב חריף למנכ"ל "בצלם", חגי אלעד, בו תקף את התנהלות הארגון בכל הקשור לפעילות כנגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל בארץ ובעולם, והבהיר כי בעקבות כך הוחלט לשלול מהם את פעילות המתנדבים.

במכתבו ציין ג'רבי, "לאחר בדיקה שערכתי בגופים המפעילים, ולאור פעילות הארגון כנגד מדינת ישראל וכנגד חיילי צה"ל בארץ ובמדינות זרות, החלטתי להפסיק את אישורכם כגוף מפעיל, הרשאי להפעיל מתנדבים במסגרת השירות הלאומי-אזרחי".

אולם גם אז נאלצה המנהלת לחזור בה משלילת המעמד בעקבות הנחייה שפרסמה המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר. בחוות הדעת שניסחה אז קבעה עו"ד זילבר כי ההחלטה בטלה בשל שורה של פגמים פרוצדורליים שנפלו בה וכן משום שהיא חורגת ממתחם הסבירות בנסיבות העניין.

שי גליק, מנכ"ל ארגון ״בצלמו״, מסר בעקבות התנגדות יועמ״ש השירות הלאומי אזרחי כי ״מדובר בחלם. יועץ משפטי קובע למעשה שניתן לממן הסתה וסרבנות נגד חיילי צה״ל. אנחנו דורשים מהשר אורי אריאל האחראי על השירות הלאומי למנוע מיידית את השירות בהתאם לחוק״.

אתמול פנה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור חשד להסתה לאי ציות נגד ארגון 'בצלם'.

במכתבו ליועץ המשפטי לממשלה כתב שר הביטחון, "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון לזרוע חשש ופירוד בקרב לוחמי צה"ל ומפקדיו, בעת שצה"ל מגן על גבולה הדרומי של ישראל מפעולות חבלה ומפרובוקציות המאורגנות על ידי ארגון חמאס".

״גם במצבים המורכבים ביותר, מפקדי צה"ל ולוחמיו פועלים באופן ערכי וחוקי. הניסיון לחתור תחת המערכת הצבאית ולהנחות את החיילים לפעול אחרת, הוא חמור מאוד", הוסיף ליברמן.

לאור זאת, כתב שר הביטחון ליועץ המשפטי: "אבקשך לחקור ללא דיחוי את פנייתו של ארגון בצלם ללוחמי צה"ל ומפקדיו. בפרט אבקשך לבחון אם יש בעבירה זו משום עבירה פלילית על-פי סעיף 110 לחוק העונשין (הסתה לאי ציות), הנושאת ענישה מוגברת, בעת שהיא נעברת בתקופה שבה מתנהלת פעילות איבה נגד מדינת ישראל".