העיתונאי החרדי ישראל כהן פרסם סרטון באתר MAKO שבו ניסה להסביר מדוע רבים בציבור החרדים לא חוגגים את יום העצמאות ולא מתאבלים ביום הזיכרון לחללי מערכת ישראל או ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.

''בעוד כמה ימים נציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. שבוע אחר כך – יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. בימים האלה יישמעו צפירות בכל ישראל, וכולכם תעמדו לזכר הקורבנות", אומר כהן בסרטון. ''קודם כל, החרדים הם לא חלק מהאידיאולוגיה הציונית. אנחנו לא חוגגים את העצמאות של מדינת ישראל ביום העצמאות, ולא מתאבלים על החיילים שנפלו למענה ביום הזיכרון.

''אנחנו מאמינים שהשמירה על תורה ומצוות היא ששומרת על עם ישראל. הסיפור החרדי הוא לא הסיפור הציוני, ולכן אין מה לשמוח – ואין מה להתאבל", הסביר כהן.

לדבריו, עבור הציבור החרדי, ''העמידה בצפירה היא הליכה בהלכות הגויים. לא כך צריך לזכור על פי התורה. יש לעם ישראל מסורת משלו, בת אלפי שנים, לזכור ולהנציח את הנספים''.

הוא הדגיש כי ''זה שאנחנו לא עומדים בצפירה לא אומר שאנחנו מזלזלים בקדושת ימי הזיכרון. מילא להגיד את זה על יום הזיכרון לחללי צה"ל – כאילו שאין חרדים רבים שנפגעו או איבדו את יקיריהם במלחמות ישראל ובפיגועי טרור''.

כהן דחה את הטענות ולפיהן החרדים מזלזלים ביום השואה, ''הרי כמעט לכל אחד מאתנו יש סבים, סבתות ובני משפחה שנרצחו במחנות ההשמדה. אז מה, אנחנו רוצים לפגוע בזכרם? להיפך – אנחנו מבקשים לתת להם את הכבוד הראוי ביותר. ואצלנו עושים את זה בלימוד משניות, באמירת פרקי תהילים, בנתינת צדקה. לא בעמידה בדקת דומייה.

''ישראל היא חברה רב-תרבותית שצריכה לכבד מגזרים שונים ועמדות שונות. הגיע הזמן לכבד גם את הדרך החרדית. מותר לנו לזכור בדרך שלנו. אנחנו לא כופים עליכם להגיד משניות – אל תכפו עלינו לעמוד בצפירה", אמר כהן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו