לא להתאבל על חללי צה"ל? חילול השם

דברי העיתונאי החרדי ישראל כהן על זכותם של החרדים לא להתאבל על חללי צה"ל מעוררים סערה. הרב חיים אמסלם: חילול ה' ופגיעה ברגשות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשע"ח

צפירה במחלוקת
צפירה במחלוקת
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ביומן ערוץ 7 הגיב חבר הכנסת לשעבר הרב חיים אמסלם, ראש תנועת 'עם שלם' המבקש להוביל גישה חרדית ציונית מתונה ואוהדת למדינה, לסרטון הפרובוקטיבי שפרסם העיתונאי החרדי ישראל כהן.

בסרטון הכריז כהן "אנחנו לא חוגגים ביום העצמאות ולא מתאבלים ביום הזיכרון, זכותנו לא לעמוד בצפירה, אנחנו לא חלק מהאידאולוגיה הציונית. אנחנו מאמינים ששמירת תורה ומצוות שומרת על עם ישראל ומנציחה את הנופלים. הסיפור החרדי אינו הסיפור הציוני ולכן אין מה לשמוח ואין מה להתאבל".

לדברי הרב אמסלם תפיסת העולם שישראל כהן מציג אינה מייצגת את רוב הציבור הנקרא חרדי. "זו אולי תפיסה חרדית אנטי ציונית של 'בשלטון הכופרים אין אנו מתחשבים', אבל לא תפיסת רוב החרדים, במיוחד את הספרדים שבהם שמגיעים מרקע ותפיסת עולם ציונית ביסודה".

ולעצם תוכן הדברים אומר הרב אמסלם כי נשכחים כאן אלמנטים בסיסיים אלמנטאריים, כהגדרתו, כמו ערך 'אל תפרוש מהציבור' והדברים המובאים במסכת דרך ארץ לפיהם לא ישב אדם בין העומדים ולהיפך. "זה הכבוד המינמאלי שהציבור הכללי נותן לנופלים שמסרו נפשם על כלל ישראל".

"בתשובות החכמים הספרדים הדבר עלה בעבר. הרב יוסף משאש כתב שעמדו שתי דקות דומיה ושרו בגאון את שירת התקווה, וכך גם הרב עובדיה הדיא שדן בדבר כששמע שיש המפקפקים על כך וכתב שאין בכך שום איסור ואדרבה, היום זה חילול ה' לא לתת כבוד מינימאלי לאותם חיילים קדושים שנפלו למען עם ישראל. יש בזה כפיות טובה כלפי מי ששומר עליך ונותן את החיים למענך".

"לצערי חלק גדול מהחרדים הספרדים לא יודעים מה כתבו הגדולים שלהם בעניין הזה ואיך התייחסו לכך", אומר הרב אמסלם ומוסיף: "מי ששירת בעצמו או שבניו שירתו מדבר ומתייחס אחרת ונותן כבוד לאותם חיילים קדושים שנפלו למען הכלל. לעיתים לא צריך תמיד להתייחס לצעירים שצברו כוח וגדלו על שטיפת מוח שהולעטו בה במשך שנים. אני סבור שבזמנינו לא לעמוד בזמן הצפירה בפומבי זו התרסה, פגיעה בזולת וחילול ה'".

ומה באשר לטענה לפיה עצם ההתבטאות של ישראל כהן נובעת ממצוקה של ציבור חרדי נרדף שמוצא את עצמו תחת עיני העיתונאים והצלמים בכל צפירת זיכרון כש"מחפשים אותו" מתהלך, ואולי נמאס לו וכך הוא מגיב?

"אלה דברי הבל. אנחנו בימי העומר שבהם מתו תלמידי רבי עקיבא על שלא נהגו כבוד איש בחברו. זה כבוד? מעבר לכך, הציבור החרדי לא נרדף. הציבור החרדי גדל למספרים גדולים והוא מהווה אחוז ניכר בציבור והוא דורש את זכויותיו וזה בסדר, אבל לעיתים הוא דורש את הזכויות בצורה שחלק הציבור לא אוהב והוא מתקומם. במדינה דמוקרטית יש התקוממות על כל דבר. זה לא נקרא שהוא נרדף. מי שלא רוצה לעמוד בצפירה שישב בביתו ואף אחד לא יראה אותו, אבל להיות במקום שבו כולם עומדים ואתה דווקא לא תעמוד זה מעשה שאין לו קשר לרדיפת חרדים, מעבר לכך שאני קובע שאין שום רדיפה של הציבור החרדי".

עוד אומר הרב אמסלם כי "הציבור החרדי גדל ומתערה בחברה הישראלית, ובמציאות כזו לא ניתן לדבר בשם חתך אחד החרדי. החרדים הם מנעד מאוד רחב, החל מהחרדים הציונים ועד האנטי ציונים. כולם נקראים חרדים".

ומה באשר לטענתו של ישראל כהן ולפיה הכבוד החרדי לנופלים ניתן בלימוד תורה ונתינת צדקה והציבור הכללי לא ילמד את החרדים כיצד לנהוג כבוד בנופלים, וטענתו לפיה ישראל כחברה רב תרבותית המכבדת מגזרים שונים צריכה לכבד את הדרך החרדית לזכור? על כך משיב הרב אמסלם: "מצוין. שיקרא תהילים וילמד ויתן צדקה ויאמר קדיש, אבל שלא יפגע ברגשות רוב הציבור. כך נהגו גם הרבנים כשנקלעו למקום כזה. אין פוסק שידבר בצורה כזו. זהו דיבור של השוליים הקנאיים ששמו את עצמם לדוברים ועשו שירות דוב לחרדים. הם לא מייצגים את הרוב".

באשר לסיכוי שההנהגה החרדית תוקיע אמירות מהסוג הזה משום שאינן מייצגות את הרוב, משוכנע הרב אמסלם ש"הנהגה לא תקום ולא תוקיע כי ההנהגה מפחדת ומאוימת, אבל הזמן יעשה את שלו. בסופו של דבר הרוב ייקח את המושכות לידיים. כמו בכל דבר, כמו לימודים כלליים והשירות בצה"ל, העם חכם ומנווט את עצמו ומשאיר את הקיצוניים בשוליים בצורה זניחה".