love אהבה עזרה דייט זוגיות ידיים
love אהבה עזרה דייט זוגיות ידיים iStock

היא עונה לטלפון, אני מבשרת לה שהשכנה שלנו ילדה בן. "רציתי לשאול אם תרצי להצטרף להכנת ארוחות ליולדת בשבועיים הקרובים?"

לתגובה שקיבלתי אף אחד לא הכין אותי, קיתון של רותחין, מחאה על הפנייה. "תפרסמו, ומי שרוצה ויכולה תפנה אליכם, הועדה לעזרה הדדית לא צריכה להתקשר לנשים!!!" פסקה.

ואני לא ידעתי אנה אני באה? אני מכירה אותה. תמיד היא הגיבה בשמחה. מה כל כך הסעיר אותה? ביקשתי את סליחתה ופניתי לאשה הבאה.

לא עבר זמן רב ונודע לי שהיא בדיוק החלה להתמודד עם מחלה סופנית, שקיננה בה עוד כמה שנים מאז. כל אותו הזמן היא לא רצתה לקבל סיוע מהקהילה (לא להטריח אף אחת), בעלה היה שם בשבילה לאורך כל הדרך, המשפחה עטפה אותה באופן מעורר הערצה, עד ליומה האחרון.

האשה הזו הייתה בעלת חסד גדולה מאד, היא כל כך אהבה לגמול חסדים בגופה וכשהוא קרס היא המשיכה לעשות חסד בדיבורה הטוב לכל מי שסבב אותה. היא השפיעה ברכות ואיחולים לבביים, הציתה את האור שבכל אחד ואחת.

במילותיה היא הצליחה לתת כח לבעלה וליוצאי חלציה להמשיך, להתקדם ולחיות בשמחה. נראה שהזעקה שלה באותה שיחה היתה זעקה של היפרדות מאופן אחד של עשיית חסד והתהוותו של אחר.

חיינו עטופים בחסדים החל (וכלה) בחסדי השם שעמנו בכל יום תמיד. וכאלה המשתקפים באומה זו המבקשת להדבק במידותיו, מתוך התבטלות כלפיי שמייא "שלושה סימנים יש באומה זו הרחמנים והביישנים וגומלי חסדים" (גמרא יבמות עט א ).

רחמנות וביישנות הינם תנאים מקדימים לגמילות חסדים.

הרחמנות מבטאת את אופן גמילות החסד מבחינה נפשית, רגש הרחמים שמתעורר בקרבנו נועד להניע למעשה חסד טהור ולא חלילה מתוך רצון אנוכי להרגיע את רגש הרחמים המציק במעמקיי הנפש.

היכולת להטיב עם הזולת ולהעניק באהבה ובסבר פנים יפות, זוהי מתנה מאיתו יתברך המאפשרת לנו להדמות לעליון.

תחושת הנינוחות ושלוות הנפש לאחר גמילות החסד נובעת מתוך שמחה אמיתית לראות את המקבל מושפע שפע טוב.

הביישנות מבטאת את אופן גמילות החסד מבחינה מעשית, משמע שיש לגמול חסד מתוך ענווה ומחשבה תחילה. ראשית יש להגדיר מהו חסד? ולבחון האם המקבל מעוניין לקבל את החסד? אם כן, מהו החסד הנדרש והמתאים ביותר למקבל? ורק לאחר מכן לתכנן את אופן גמילות החסד. העיקר שיתבצע בשקט ובצנעה, ללא טיפת יוהרה כי זה פשוט הטבע שלנו. מתוך הבנה שחסד הוא דבר מתגלגל כולנו מעניקים ומקבלים חסדים כל הזמן והכל משלו יתברך.

חסד בנישואין

אם נחלק את המילה חסד לשניים נקבל חס-ד'. כאשר אדם חס על חברו השם חס עליו ומשפיע עליו חסדים רבים בבחינת מידה כנגד מידה. להיות "חסיד" זה בעצם להכניס את השם (האות י') בחסד, להיות הרשות המבצעת לרצון השם.

מידה בחסד: (חס ב- ד' זו מידה ). כמו שבמצוות הצדקה המידה שאדם יכול להעניק מכספו היא בין מעשר לחומש, מעבר למידה זו הוא עלול להיהפך לנצרך אל הבריות, כך גם בכל מעשה חסד.

כיצד ניתן לאמוד את המידה במעשה? לכל אחת יש את כוחות הנפש שלה, המידה הנכונה היא לפי יכולת ההכלה שלך וכוחות הנפש הקיימים בך בכל רגע נתון. אשה צריכה להיות קשובה לעצמה וליכולותיה ולהתאים את גמילות החסדים למידותיה.

קדימות בחסד

חסד אמיתי מתחיל בד' אמות של האדם, בבית! גם אם נראה בעינייך שהחסד שאת עושה עם בני ביתך "קטן" ביחס לחסד שאת יכולה לעשות מחוץ לבית. עדיין החסד של הבית בעל ערך גבוה יותר. יכולת ההענקה וההשפעה שלך בתוך הבית גדולה עשרת מונים מכל חסד אחר בעולם.

היות ואת ואישך אדם אחד, הענקה לבן הזוג היא כהענקה לעצמך ממש, החסד שאת עושה עימו מבטא את "ואהבת לרעך כמוך" באופן ברור. חסד מתחיל במעגל הקרוב ביותר ומתפשט לשאר המעגלים לפי מידת היכולת.

בסיס ה"כמוך" מאפשר לגמול חסדים למעגלים רחבים יותר בברכה. תחפשי במה את יכולה להטיב עם אישך, ללא תנאי, בביישנות וברחמנות, בצנעה ובטוהר, בפשטות ובאהבה, תאספי כל חסד המתגלגל לפיתחך, אם זה במחשבה טובה, בדיבור או במעשה, תמיד תיהיי שם בשבילו-בשבילך.

כאשר "חסד" במעגל רחוק יותר בה על חשבון הבית, הוא מאבד את הזכות להיקרא חסד, מובן שמקורו לא בטוב. (יתכן וזה עונה על צורך בהערכה, בשליטה, אולי הוא נגוע בגאוה)

חדדי את עינייך לראות בשפע החסדים שאישך מרעיף עלייך, אל תראי אותם כמובנים מאליהם, תוקירי את מעשיו כלפייך ובחרי בהכרת הטוב .

חסד בבית משרה אוירה טובה, מעניק בטחון, מבטא נאמנות, משביח את האמון ההדדי ומעצים את האהבה הקיימת בניכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו