מהי שדולת הנשים, בעצם?

שדולת הנשים שכולם מדברים עליה כעת, היא ארגון קטן מיסודה של הקרן החדשה לישראל, שהשתלט רעיונית על הארגונים הוותיקים. פרשנות.

גיל רונן , כ"ה בניסן תשע"ח

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פתאום שמים לב לארגון הזה ששמו "שדולת הנשים", עקב עתירה שהגיש לבית הדין לעבודה, נגד ההפרדה המינית בתוכנית לשילוב חרדים במגזר הציבורי.

הארגון – שהשפעתו במערכת בפוליטית רבה – בדרך כלל אינו זוכה להתייחסות מפיהם של פוליטיקאים. אולם גם טאבו זה נשבר: ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) כתב הבוקר:

"את מי בדיוק מייצגת חבורת הטרוליות הזו?! מי הסמיך אותן לדבר בשם ציבור הנשים במדינת ישראל?! מנין הפטרנליזם החצוף הזה לתבוע, כביכול, את עלבונן של הנשים החרדיות, שבהן ובזכות שלהן להשתלב בשוק העבודה באופן שמכבד את אורחות החיים שלהן הן פגעו ופוגעות במהלך הזה... ארגון שמייצג בקושי את עצמו מתעבר על ריב לו לא ומערכת המשפט פותחת את שעריה לרווחה לקראתו ומחריבה עוד ועוד חלקות טובות כאן".

אז מהו הארגון הזה, שקומם עליו לפתע רבים וטובים?

"שדולת הנשים" היא אחד מארגוני הדגל של הקרן החדשה לישראל. הוא הוקם על ידה ב-1984 וקיבל ממנה את תקציבו למשך שנים ארוכות. כיום הוא כבר לא מקבל ממנה כסף, ככל הידוע, אבל רק משום שפיתח עם השנים מקורות הכנסה עצמאיים.

הדמות הדומיננטית בקרן החדשה, ח"כ לשעבר נעמי חזן (מרצ), היתה גם הדמות הדומיננטית בהנהלת שדולת הנשים מיום היווסדה. כל הנהלת הארגון מזוהה עם השמאל הקיצוני. המנכ"לית, מיכל גרא-מרגליות, קיבלה את התפקיד לאחר לחצים כבדים של ח"כ מרב מיכאלי, שגרא-מרגליות שימשה עוזרת פרלמנטרית שלה.

הארגון אינו גדול. בשיחה שניהלתי עם מנכ"לית קודמת של השדולה, לפני מספר שנים, היא אמרה לי שמדובר בארגון המעסיק עשר משפטניות במשרה מלאה, ותו לא.

ואולם, עוצמת הארגון לא נובעת מגודלו אלא מהתחכום האידאולוגי שמאחוריו. מה שהארגון עשה זה לשכנע את נשות ישראל ואת הארגונים הוותיקים שלהן – ויצו, נעמת, אמונה – באידיאולוגיה פמיניסטית קיצונית ומהפכנית, הדוגלת במלחמה מתמדת בין כלל הנשים לבין הגברים ושלטונם.

כשח"כ-דאז חזן הקימה את הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ב-1992, שדולת הנשים ליוותה את התהליך. השדולה ממשיכה להוביל את הוועדה עד עצם היום הזה. חברות הכנסת מתחלפות אבל השדולה והשפעתה נשארות. השדולה מכתיבה לוועדה – ולעיתונאיות הפמיניסטיות – את סדר היום שלהן. ואלה מכתיבות אותו למדינה כולה.

זה נעשה באמצעות חוקים, אבל גם באמצעות הנחיות ממשלתיות שונות שאיש אינו מודע להן, כמו ההנחיה שמונעת משוטרים לפתוח בחקירה נגד אישה שהגישה תלונה כוזבת נגד בעלה (הוראת אח"ק 03.3000.226). זה נעשה ע"י יצירת שנאה לגברים ולממסד הגברי בקרב נשים בכל מקום ואתר, כולל בקרב הפקידות בכנסת.

באופן זה, הקרן החדשה לישראל מכתיבה לכל עם ישראל סדר יום הזוי ומופרע. ואחד הדברים הכי כואבים ומעליבים הוא שגם בימין ובמגזר הדתי לא חסרות מי שמשתפות פעולה עם מלחמת המינים המאורגנת הזו. איך אמרה לי פעם חברת כנסת מהבית היהודי המזוהה עם הפמיניזם הרדיקלי? "אם הקרן החדשה לא תממן את זה, אז מי יממן?"

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.