משה גפני
משה גפני צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת הכספים אישרה היום (שלישי) תיקון לכללי מס הכנסה של עובדים ישראלים הנשלחים לעבוד בחו"ל תקופה ארוכה על ידי מעסיקיהם, חלק גדול מקבוצה זו הם עובדי הנציגויות הישראליות בחו"ל - שגרירים, שליחים וכדומה.

עיקרי התיקונים הם השוואת חישוב המס של העובדים בחו"ל לכללי חישוב המס הנהוג בישראל וכן עדכון והעלאת סכומי ההוצאות המותרות בניכוי בשל שכר לימוד של ילדי העובד בחו"ל וכן בדיור במספר מדינות.

במשרד האוצר נימקו את הצעד בכך שחישוב המס של עובדים אלה נעשה לפי מדרגות מס דולריות, מה שיוצר עבורם חיוב מס גבוה ביחס לחיוב המס בישראל, זאת על רקע השינויים בשער הדולר לעומת השקל בשנים האחרונות וכן בשל ההקלות במיסוי היחיד בישראל.

מירי סביון, משנה למנהל רשות המיסים, אמרה כי "במסגרת הכללים הקיימים הנציג הבכיר של מדינת ישראל בכל נציגות זכאי לכללים מקלים לגבי שווי השימוש ולגביו מבקש התיקון להשוות את התנאים לאלה של יתר העובדים הזכאים לרכב".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני דרש כי יצוין שהשינוי לא פוגע ביתר העובדים הזכאים להחזרי ההוצאות בגין הרכב. "אנחנו המדינה אולי היקרה ביותר בנוגע לשווי שימוש ברכב. אתם צריכים את הכסף, אני מבין, אבל זה הופך בלתי נסבל. הפרנסה של אנשים נפגעת באופן חמור בשל העלות הגבוה".

"התיקון הוא לטובת עובדי משרד החוץ שמציאות זו חלה לגביהם וזה מגיע להם על פועלם למען מדינת ישראל. לצד כך אני חושש שמי שיפגע בסופו של דבר אלה עובדים שאינם נמנים על משרד החוץ - עובדי הייטק וחברות פרטיות. צריך לשנות את השיטה באופן מוחלט. שווי השימוש ברכב במדינות אחרות הרבה יותר נמוך וראוי היה שתעשו בחינה בנושא הזה כמו שעשיתם אותה כאן בנוגע לעלויות חינוך ודיור באותן מדינות ועשיתם השוואה והקבלה", סיכם גפני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו