הסכם עם תושבי אום אל-חיראן

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב חתמה על הסכם עם תושבי אום אל-חיראן, לפיו הם יעברו מרצון לשכונה 12 בחורה.

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשע"ח

אום אל חיראן
אום אל חיראן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב חתמה הלילה (רביעי) על הסכם עם תושבי אום אל חיראן לפיו יתפנו מרצונם לשכונה 12 ביישוב חורה.

על ההסכם חתמו כ-200 תושבים ובמסגרתו כל משפחה תקבל מגרש ללא תמורה שעליו תוכל להקים בית. בנוסף, התושבים יפוצו עבור המבנים הישנים בהתאם לכללים הנהוגים במגזר הבדואי.

לאחרונה קיבלו התושבים צווי הריסה אך בשל ההסכם המהלך יימנע.

שר החקלאות, אורי אריאל, הממונה על הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב התייחס אל ההסכם ואמר כי "שילוב נכון של נחישות מצד גורמי האכיפה יחד עם הצעה נדיבה מצד המדינה הביאו לתוצאה שכולנו מברכים עליה, פינוי מוסכם ללא אלימות של תושבי אום אל-חיראן, לפי קביעתו של בית המשפט".

מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, ברך על חתימת ההסכם ואמר "אני מברך את תושבי אום חיראן הגרים במקום עשרות שנים ומשבח את ראשי אום אל-חיראן שגילו התנהגות אחראית לטובת כלל התושבים, הסכם הפינוי מרצון והמעבר לשכונה 12 בחורה שפותחה במיוחד עבורם, יאפשר להם להמשיך במגורים משותפים בשכונה חדשה ויאפשר לתושבים להינות מתשתיות ברמה גבוהה ומשירות ואיכות חיים הניתנים בחורה".

הפינוי מרצון של תושבי אום אל-חיראן צפוי להתחיל בזמן הקרוב ולפי ההערכות יושלם עד לחודש אוגוסט השנה.

למהלך חתימת הסכם פינוי מרצון היו שותפים בין היתר הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, היועץ לענייני המגזר הערבי של משטרת ישראל, רשות מקרקעי ישראל, משרד החקלאות הממונה על רשות הבדואים לפי הנחייתו של השר אורי אריאל