בדרך למשבר קואליציוני?
רה"מ הודיע: נקדם פסקת התגברות מורחבת

נתניהו החליט לתמוך בחקיקה שתמנע מבג"ץ לפסול חוקים שאושרו בכנסת. השר כחלון תומך רק בפסקת התגברות נקודתית לטובת הרחקת המסתננים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשע"ח

רה"מ הודיע: נקדם פסקת התגברות מורחבת-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע (רביעי) בישיבת ראשי הקואליציה שהוא תומך ויקדם את פסקת ההתגברות לפי המודל הבריטי שהציע יריב לוין.

מדובר בפסקת התגברות מורחבת שתמנע מבית המשפט העליון לפסול חוקים שאושרו בכנסת.

נתניהו הודיע כי בישיבת ראשי קואליציה שתיערך ביום ראשון הקרוב, יערכו השרים דיון מהיר כדי לקדם את החקיקה לאלתר.

שר האוצר משה כחלון נעדר מהישיבה שמתקיימת היום, והבהיר כי מפלגת כולנו תתמוך בפסקת התגברות נקודתית לטובת טיפול דחוף בנושא המסתננים.

במהלך הישיבה, תקף שר התיירות יריב לוין (הליכוד) את שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) ואמר לו ''אתם רוצים רק פסקת התגברות נקודתית. ההצעה הזאת חלשה, אנחנו רוצים לקדם הצעה יותר חזקה ורחבה. אני דיברתי עם סמוטריץ' והוא הודה שההצעה שלו בעייתית ושיש מודלים טובים ממנה. לדוגמה - המודל הבריטי טוב יותר מההצעה שאתה (בנט) מדבר עליה.

''היא הוגשה בעבר וחתומים עליה יואל חסון, אביגדור יצחקי וסיעות חרדיות. ייתכן ונצטרך בהמשך פשרה כי צריך להעביר את החוק במליאה, אבל אני מאמין שצריך ללכת על מהלך רחב יותר שיש לו יותר קונצנזוס. ללכת היום רק על פסקת התגברות נקודתית זה יגרום נזק כי לא יעמוד בבג''צ, כמו שהיה בפסקת ההתגברות בחוק הגיוס", טען לוין.

קודם לישיבת ראשי הקואליציה בירך בנט על הסכמת ראש הממשלה לקדם את חקיקת פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת לאשר חוקים גם לאחר שנפסלו על ידי בית המשפט העליון.

''ב-40 השנים האחרונות, תחת ממשלות כביכול ימניות, התחוללה בשקט מהפכת האקטיביזם השיפוטי וכל הפעולות במדינת ישראל הפכו להיות שפיטות ו'בגיצ״ות'", אמר בנט.

''לכן, הדבר הזה הוציא את המערכת מאיזון ומנע מממשלות ישראל לפעול בצורה אפקטיבית מול מחבלים, למשל גירושם והרס בתיהם, ולהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים''.

לדבריו, נוצרה כעת הזדמנות נדירה שתאפשר להשיב את המצב לקדמותו ואת האיזון על כנו. "שמחתי לשמוע את העמדה החדשה של ראש הממשלה בעד פסקת ההתגברות ואנחנו כמובן נגבה אותו''.

בנט הדגיש, ''אני מצפה מראש הממשלה ומכלל החברים בקואליציה לתת את ידם ולהעביר במהירות האפשרית את החקיקה הזאת".