ניצל מהתופת, נפל בשבי והפך לקצין

צפו בסיפור חייו של שמואל בוגלר שהדליק אמש משואה בי"יד ושם". שמואל מתנדב עד היום ב"יד ושם" ומספר את עדותו בפני רבבות.

ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ח

שמואל בוגלר נולד ב-1929 בכפר בודרוגקרסטור בהונגריה, הצעיר מבין עשרת ילדיהם של מרדכי ורייזל בוגלר (אחת מאחיותיו מתה בילדותה ממחלה). האב מרדכי היה סוחר, ושמואל סייע בפרנסת המשפחה.

ב-1941 נאסר האב בגלל עלילה אנטישמית והיה כלוא במשך שנה וחצי. שלושה מאחיו של שמואל גויסו לפלוגות העבודה. אחד מהם נרצח כעבור זמן בבוכנוולד, ושני האחרים שרדו בשבי הצבא האדום.

במרס 1944 פלש צבא גרמניה להונגריה, ומיד לאחר הפסח גורשו יהודי הכפר לגטו בעיר שטורליהויהי. ככל יהודי הגטו, הצטווה גם האב לגזוז את פאותיו ואת זקנו. מהגטו שולחו שמואל ובני משפחתו לאושוויץ. הוריו של שמואל ושלושת ילדיה של דודתו שולחו בסלקציה לתאי הגזים. שמואל ואחיו חיים עברו את הסלקציה ולאחר כמה ימים נשלחו למחנה עבודה ליד ברסלאו. במקום היו מאות יהודים מפולין. רוב היהודים ההונגרים במקום לא ידעו יידיש, ושמואל ואחיו, דוברי היידיש, נעשו מתורגמנים וניהלו את התקשורת בין הקבוצות.

ב-31 בינואר 1945 נמנו שמואל ואחיו עם רבבות היהודים שהצעידו הגרמנים בצעדות מוות מערבה. השניים הגיעו למחנה בוכנוולד ושם שוחררו כעבור זמן בידי הצבא האמריקאי. לאחר חודשיים שבו השניים אל כפרם, וגילו כי אחד מאחיהם ואחת מאחיותיהם שרדו אף הם. אח ואחות אחרים היגרו מאירופה עוד לפני המלחמה.

שמואל הצטרף לבני עקיבא ועבר בסיוע ארגון "הבריחה" לווינה. מכאן המשיך למחנה עקורים בגרמניה ומשם לאיטליה. במאי 1947 עלה שמואל על אוניית המעפילים "מורדי הגטאות". האונייה נתפסה בידי הבריטים ואנשיה נעצרו והובלו לקפריסין. את ארבעת החודשים הבאים עשה שמואל במחנות מעצר של הבריטים בקפריסין ורק באוקטובר 1947 הגיע לארץ ישראל.

שמואל התגייס למחלקה הדתית של הפלמ"ח ובדצמבר 1947 הצטרף לשיירת אספקה שעלתה מתל אביב לירושלים. הוא לחם על הגנת גוש עציון ועם נפילת הגוש במאי 1948 נפל בשבי הלגיון הירדני. במחנה השבויים הצטרף שמואל לכוחות השיטור במקום והיה סגן המפקד. שמואל היה ממונה על חלוקת האוכל והמים וכן על המסדרים במחנה. הוא למד היסטוריה, גיאוגרפיה ומתמטיקה והתאמן בכדורעף.

באפריל 1949, לאחר כמעט שנה בשבי, שוחרר שמואל והתגייס למשטרת ישראל. הוא עבר קורס קצינים, ובמהלך השנים הבאות הקים את הלשכה המשפטית בבאר שבע ומילא תפקידים בכירים, בהם סגן מפקד המחוז הדרומי של המשטרה.

לאחר פרישתו לגמלאות מונה שמואל למזכ"ל המועצה הלאומית למניעת תאונות והיה ממייסדי המכון הארצי לנהיגה מונעת. הוא מילא עוד תפקידים ציבוריים, והוא מתנדב במחלקה לחסידי אומות העולם ביד ושם כמתרגם עדויות מהונגרית לעברית. שמואל הוא איש עדוּת, ומספר את סיפור חייו כמעט מדי יום ביומו לקהלים מגוונים.

לשמואל ולאשתו שושנה בן, בת, חמש נכדות ושלושה נינים.