לראשונה: שגריר גרמניה בטקס בית"ר

מזה שנים מקיימת תנועת הנוער בית"ר טקס ביום השואה דווקא מול השגרירות הגרמנית. השנה החליט לראשונה שגריר גרמניה להשתתף בטקס.

ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ח

מזה עשרות שנים מקיימת תנועת בית"ר טקס מחאתי לציון יום השואה בסמוך לשגרירות גרמניה בישראל.

לראשונה, בחר שגריר גרמניה בישראל, השגריר קלמנס פון גטצה, לקחת חלק בטקס לצד חניכי תנועת בית"ר מהעולם ומישראל. השגריר לא נשא דברים בטקס. ראש ההנהגה העולמית של בית"ר ליווה את השגריר בהסברים על המהות והדברים שנאמרו.

בטקס השתתפו סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש המחלקה למאבק באנשטימיות,יעקב חגואל, ראש ההנהגה העולמית של בית"ר-נריה מאיר, ראש ההנהגה הארצית של בית"ר-אלירן גפסו ובוגרי בית"ר מהארץ ומעולם.

מאיר פנה בטקס לשגריר גרמניה בישראל- ד"ר פון גטצה ואמר, מידי שנה מקיימת בית"ר את הטקס סמוך לשגרירות בגרמניה, כדי להעביר את המסר שבשואה לא היו רק קורבנות אלא גם מרצחים והכתובת לכך הייתה גרמניה. אם נשכח את מקור הרוע לא נדע מה הוא הטוב".

עוד אמר: "ביום הזה נזכור את דגל ישראל שהונף לראשונה בשואה במרד גטו ורשה על ידי הבית"רים. יחד עם המאבק המזויין שניהלו בגרמנים היתה נקודת המעבר משואה לתקומה. זו מורשתנו ביום קשה זה".

יעקב חגואל אמר בטקס, "גם היום אנו זוכרים את ששת מליוני היהודים שנרצחו, שנספו ונשרפו אך ורק בגלל היותם יהודים. ישנם גם היום אנטישמים שמנסים לטשטש ולהכחיש את הזוועות של השואה. האנטישמיות לצערנו לא נגמרה באירופה לפני 75 שנה אלא היא עדיין קיימת ובועטת".

על השתתפתו לראשונה בטקס של שגריר גרמניה בישראל אמר חגואל, "אני שואל את עצמי,למרות שיש פה את שגריר גרמניה, האם יש גרמניה אחרת? אני שואל את עצמי בימים האלה האם יש אירופה אחרת? אנחנו נמצאים בעשור שיותר ויותר יהודים נפגעים באלימות אנטישמית באירופה. יותר ויותר יהודים חוששים להיות יהודים. אני לא חושש משואה שנייה, אני קובע כאן לא תהיה שואה שנייה. לא תהיה שואה שנייה לא כי יש גרמניה אחרת, לא כי יש אירופה אחרת. יש לנו ברוך ה' 70 שנה של מדינה יהודית עצמאית. יש לנו מדינה לא בגלל השואה אלא למרות השואה. התנועה הציונית החלה דרכה 40 שנה לפני השואה. מה שעיכב את הקמת המדינה זו השואה. אנו מחזקים מכאן ממדינה ישראל הריבונות והעצמאית את אחינו בגולה, אחרי שנקרה לה לעלות לארץ אשר הם יחליטו כנראה לא עלות בשלב הזה של החיים. אנו נחזק אותם להמשיך להיות גאים ביהדותם להמשיך להרים את הראש בגאווה היהודית כי רק כך נצליח עם אותה גל אנטישמיות שיש היום באירופה".

ראש ההנהגה הארצית של בית"ר-אלירן גפסו אמר בטקס, "שואת היהודים היא שורש חיינו כאן, ותמצית מאבק שכולנו חיים עד היום-המאבק למקום משלנו בעולם, ועל הזכות להיות יהודים. גם כיום, כמו אז,אנו נציבים מול אנטישמיות, ומול עמי אירופה הצבועים, המתחזים לאנושים שהם מטיפים לנו כיצד עלינו לנהוג בשדה הקרב. את פשעי הבלתי נתפסים שהם ביצעו לפני 80 שנה, באכזריות, בגזענות, בחייתיות, שאין לה תקדים בתולדות האנושות-לא נשכח ולא נטשטש: לא נשכח שלא היה מי שיגן על יהודי האג, ז'נבה ואוסלו, ולא נטשטש שאתם צוררים ומרצחים מפעם הם עוכרי ישראל גם היום".