ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידרצילום: יוני קמפינסקי

חמישה ימים אחרי הטבח הכימי בשכונת דומא שברובע א-גוטא, המזרחן ד"ר מרדכי קידר עדיין מנסה להבין מה יכול היה לגרום לרודן הסורי, בשאר אסד, לבצע מעשה שכזה, דווקא כשהוא עמד לנצח את המורדים בדומא.

שאלנו את קידר מדוע לדעתו הורה אסד על הטבח, שגרם לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לחזור בו מהודעתו בשבוע שעבר, כי הוא מתכוון להוציא את כוחותיו מסוריה. כידוע, טראמפ הודיע כי יתקוף בסוריה בעוצמה רבה בתגובה לטבח, ומתקפה כזו עומדת ככל הנראה להתרחש בקרוב.

"זו בדיוק השאלה שהטרידה אותי", ענה המזרחן הנודע. "מייד עלתה השאלה, מדוע לעשות את זה אם א-גוטה עמדה ממילא ליפול לידיו של אסד".

לקידר תיאוריה מפתיעה: "אני חושב שמדובר כנראה בגז מסוג חדש, או איזה פיתוח של נשק כימי שבכלל נעשה באיראן, והאיראנים פשוט רצו לנסות את זה על בני אדם, והם הביאו את זה ונתנו לאסד לעשות את זה. עשו את זה עכשיו, כי בעוד שבועיים כבר לא תהייה סיבה, כי א-גוטה תיכבש, ולכן אסד אולץ לעשות את זה ע"י האיראנים, כנראה".

"ההשערה שזה נשק איראני זו השערה פראית שלי, שאינה מסתמכת על שום מידע", סייג את דבריו. "אבל לדעתי זה יכול להיות חלק מהעניין, כי האיראנים עסוקים כרגע בטיהור אתני של סוריה".

קידר דחה על הסף את התיאוריה שמופצת ע"י גורמים בתוך הימין האמריקני, לפיה המורדים עצמם הם שביצעו את התקיפה נגד האוכלוסיה האוהדת אותם, כדי לגרום לטראמפ לתקוף את כוחות אסד, ולבטל את תוכניותיו להוציא את כוחותיו מהאזור. "אין דבר כזה", פסק קידר. "זה לא קיים. אין אופציה כזו. כי אתה לא עושה דברים כאלה. זה מנוגד לחלוטין לתרבות של המזרח התיכון, להרוג בצורה כזו את האנשים שאתה רוצה להציל".

"נכון שבמזרח התיכון אפשר להחזיק את אוכלוסיית עזה כבת ערובה ולשלוח ילדים כמגינים חיים לתוך שדה מוקשים, כפי עשה חמאס בגבול עם ישראל", הבהיר, "אבל לקחת נשק כימי ולהרוג מאות ילדים זה הרבה מעבר אפילו לשטניות של המזה"ת".