ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה

מספר יעדים המהווים את התשתית לייצור נשק כימי במדינה הופצצו ביותר מ-100 טילים בתגובה לשימוש בגז עצבים על ידי המשטר לפני שבוע.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תשע"ח

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו בליל שבת כשמונה יעדים נבחרים של המשטר הסורי בדמשק בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי אסד נגד המורדים לפני שבוע בדומא.

המתקפה המשולבת שהתבצעה הלילה על ידי שלוש המעצמות הייתה מהאוויר ומהים וכללה כ-100 טילי שיוט לעבר היעדים. על פי התקשורת הסורית, שלושה בני אדם נפצעו בתקיפה של מתקן ביטחוני בחומס.

התקיפה החלה עם כינוס מסיבת עיתונאים על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שבה אמר: "הוריתי לצבא ארה"ב לתקוף בסוריה. ביחד עם צבאות בריטניה וצרפת נתקוף יעדים של הדיקטטור בשאר אסד".

"לפני זמן קצר פקדתי על צבא ארה"ב לשגר מתקפות מדוייקות על מטרות המקושרות לנשק כימי וליכולותיו הכימיות של הדיקטטור הסורי בשאר אל אסד. המתקפה הכימית בדומא הייתה הידרדרות משמעותית. מדובר בפשעים של מפלצת".

שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, התייחס לתקיפה ואמר כי היא הגיעה בעקבות חציית הקו האדום שהציבה הרפובליקה. "אמרנו בעבר שלא נשב בשקט, משטרו של אסד החליט לשבור את הטאבו והוא לעג לכל ערכי המערב - מחוקי המלחמה ועד עקרונות הומניטריים".