תרומתו של ניצול השואה

מכון ה- Pet CT הראשון בצפון יפתח במרכז הרפואי זיו בצפת בזכות תרומתו של דוד קליין, ניצול שואה, ובו יונצח אביו שנספה באושוויץ.

ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ח

התורם דוד קליין עם מנהל בית החולים ד"ר זרקא
התורם דוד קליין עם מנהל בית החולים ד"ר זרקא
צילום: המרכז הרפואי זיו

החודש יפתח במרכז הרפואי זיו בצפת, מכון - Pet CT חדש בזכות תרומתו הנדיבה של ניצול השואה דויד קליין.

קליין, ניצול שואה בן 91, נולד בטרנסילבניה ביוני-1927. בשנת 1943, בהיותו בן 16, נשלח עם אביו בטרנספורט לאושוויץ-בירקנאו. מיד עם רדתם מהרכבת, נרצח אביו בירייה על ידי קצין נאצי שסבר כי ספר התהילים בכיסו של האב הנו נשק. שאר בני משפחתו של קליין, אמו, שתי אחיותיו ואחיו עברו את מוראות השואה, כשהם מפוזרים בין מחנות הריכוז השונים, ושרדו את התופת.

בתום המלחמה עלתה המשפחה לישראל וקליין היגר לארה"ב. בבגרותו נחל קליין הצלחה רבה בעסקי הנדל"ן והסחר באמנות, בלוס אנג'לס. בשנת 2011 החליט לעלות ארצה, וכיום מתגורר בתל אביב בגפו. הוא מעולם לא נישא ולא נולדו לו ילדים.

כעת בחר קליין להנציח את זכר אביו יונה בן שלמה זלמן שנספה בשואה בעזרת מפעל חיים שכל ייעודו הצלת חיים. קליין העביר למרכז הרפואי זיו בצפת תרומה בסך 2.2 מיליון דולר להקמת מכון ה-MRI, שכבר פועל כשנתיים, ולמכון ה-Pet CT החדש, שייחנך בשבוע הבא במעמד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. שני המבנים יקראו על שם אביו של קליין שנספה בשואה- יונה בן שלמה זלמן קליין.

על התרומה סיפר קליין: "לפני כעשרים שנה ביקרתי בגליל עם קרוב משפחה, חוזר בתשובה, שהזמין אותי לחתונתו. ביקרנו בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון ובבתי הכנסת על שם הרב יוסף קארו והאר"י הקדוש בצפת, שם עלו בי זיכרונות קשים, נזכרתי בהיותי בן 14, כשלמדתי 'שולחן ערוך' בישיבה, בטרנסילבניה, הגיעו הנאצים וסגרו את ה"חדר" והישיבות".

"בהמשך ביקורי בצפת, הכיר לי ידיד משותף את פרופ' אוסקר אמבון, לשעבר מנהל המרכז הרפואי זיו שהזמין אותי לבקר בבית החולים. בעת ביקורי ראיתי במסדרונות חרדים, דרוזים, מוסלמים, חיילים במדים ובחורי ישיבה. ובהמשך שמעתי שבזיו גם מטפלים בפצועי מלחמת האזרחים בסוריה. התרגשתי והתרשמתי מכך, שדלתו של המרכז הרפואי זיו פתוחה לכולם, ללא הבדל דת, גזע או לאום וכי הצוותים הרפואיים מטפלים במגוון רחב של אנשים, ללא משוא פנים ובלי אפליה. כניצול שואה, הפתיחות והנתינה לכל אדם באשר הוא אדם, חשובה לי ומרגשת אותי", ציין קליין והוסיף, "בהמשך, נוצר גם קשר עמוק ומשמעותי ,עם המנהל הנוכחי של המרכז הרפואי זיו, אל"מ (במיל) ד"ר סלמאן זרקא, הממשיך את דרך הנתינה והצמיחה של בית החולים".

"הוסבר לי אודות החשיבות של מכשירי ה- MRI וה- PET CT והעובדה, כי מכשירים אלו לא קיימים בצפון, והאוכלוסייה הזקוקה לטפול, נאלצת לנסוע למרחקים לקבלת הטיפול. כאב לי לשמוע שתושבי צפת והסביבה, צריכים לעבור את החוויה של נסיעות ארוכות ויקרות, להמתין בתור על מנת לקבל טיפולים מצילי חיים. תרמתי הרבה בימי חיי, אולם הבנתי ששני המכשירים הללו יעזרו לאוכלוסייה של מעל 500,000 תושבים, וגמלה בי ההחלטה לסייע להפוך את זיו לבית חולים כמו במרכז הארץ בו יהיה כל הדרוש ,וכל שהתושבים זקוקים לו. אחרי כל מה שחוויתי, כשהעברתי מעל מיליון דולר לרכישת מכשיר ה- MRI ומעל מיליון דולר למכשיר ה- Pet Ct הרגשתי שזו מהות קיומי. זהו תיקון העולם שלי", הסביר קליין.

ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת ציין כי נדיבותו ורוחב ליבו של דוד קליין מעוררים הערכה ועשייתו בולטת בנדיבותה בנוף הפילנתרופי, שכן היא משמעותית יותר להצלת חיים מאשר תרומות הניתנות במרכז הארץ. "דוד קליין הנו איש יקר, אדם צנוע ופרטי, השותף לשעתם היפה של תושבי הגליל והגולן, חבלי ארץ יקרים לנו כל כך, בסייעו לשדרוג מערכת הבריאות בפריפריה הצפונית, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת והמשוכללת ביותר שקיימת. כולנו מאחלים לו אריכות ימים, אושר ובריאות טובה".