חצי מיליארד ש"ח לפריפריה

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) שורת החלטות לחיזוק היישובים קריית שמונה, שלומי, מטולה וירוחם.

החלטות הממשלה הוגשו על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט.

ראש הממשלה אמר בישיבה, "אלו החלטות חשובות, החלטות שיביאו לחיזוק הפריפריה והחוסן החברתי בישראל. העשייה נמשכת כל הזמן. אנחנו מאשרים היום החלטה לחיזוק יישובים צמודי גדר בצפון, באמצעות תוכנית סיוע ייחודית ליישובים קריית שמונה, שלומי ומטולה, וגם תוכנית מקיפה לחיזוק ירוחם. זוהי בשורה חשובה מאוד, אני מאוד מתרגש מהרגע הזה, אנחנו עובדים על זה הרבה זמן. הבטחתי לתושבי קריית שמונה, שנעשה זאת והיום אנחנו מקיימים".

לדבריו, "קריית שמונה, מטולה ושלומי יקרות לנו ונמשיך לחזק אותן. ההחלטה על ירוחם היא החלטה חלוצית לקראת מעבר צה"ל לנגב, יצרנו שם מנוע כלכלי ממשלתי שמאפשר לפתח את האזור כולו".

ההחלטה, הנוגעת ליישובים צמודי גדר, מתמקדת בפיתוח הכלכלה, התעשייה והשירותים בקרית שמונה, שלומי ומטולה, בצמידות לחיזוק פעולות בתחום הבינוי, במטרה לתמוך בגידול מספר התושבים ביישובים וצמצום פערים בינם לבין ישובים אחרים.

במסגרת ההחלטה לחיזוק ירוחם גובשה תכנית רב-שנתית לשנים 2018-2022 להעצמה כלכלית של המועצה המקומית ירוחם, הנותנת מענה לאתגריים הייחודיים של היישוב, תוך מינוף מגמות פיתוח מואץ בעקבות מעבר צה"ל לנגב.

לדברי שר האוצר כחלון, "ההחלטה היא המשך ישיר של מדיניות הממשלה לחיזוק הפריפריה הצפונית והדרומית. ההחלטה שמה דגש על פיתוח איזורי תעסוקה איכותיים בשכר הוגן וחיזוק מבנים שיאפשרו לישובים להתפתח ולהתחזק ובתוך כך לתת מענה לצמיחה המהירה של אותם ישובים כתוצאה מתנופת והבנייה שאנו מובילים בכל רחבי הארץ. חיזוק הפריפריה לא יכול להתבצע רק במילים בכותרות וחייב להיות מגובה במעשים ותקציבים. נמשיך לחזק את הפריפריה ולהוביל מדיניות של ברורה צמצום פערים שתחזק ותצמיח את המשק הישראלי כולו."

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, הוסיף "קידום התעשייה, התעסוקה והחדשנות בפריפריה הצפונית, הינה משימה הנמצאת בראש סדר העדיפויות של משרד הכלכלה והתעשייה. הפיכת אזור קרית שמונה למרכז חדשנות טכנולוגית בתחום המזון – תמשוך לאזור השקעות, תעשייה והון אנושי שיביאו לפיתוח כלכלי אזורי".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הסביר "פיתוח יישובי קו העימות והרחבת ההתיישבות באזורים בעלי חשיבות אסטרטגית לביטחון המדינה הוא צעד חשוב להמשך פיתוח ובניין הארץ. אני שמח שהצלחנו לאשר את התוכנית בתקופה שבין יום השואה ליום העצמאות - ימים של הסתכלות על העבר ותכנון לעתיד. פיתוחם של מטולה קריית שמונה, שלומי וירוחם מהווה מנוף לחיזוק הביטחון, החברה והכלכלה של יישובי הגליל והנגב ושל המדינה כולה".