הממשלה אישרה מפת עדיפות לאומית חדשה

לראשונה מאושרת במסגרת מפת העדיפות לשנים 2018-2021 מפת פריפריה חברתית לשימוש כלל משרדי הממשלה.

חזקי ברוך , ל' בניסן תשע"ח

ישיבת ממשלה. ארכיון
ישיבת ממשלה. ארכיון
צילום: Alex Kolomoisky/POOL

הממשלה הכריזה היום על יישובים ואזורים שיוכרו כבעלי עדיפות לאומית, במסגרת מפת עדיפות לאומית חדשה לשנים 2018-2021.

לראשונה, מאושרת במסגרת זו מפת פריפריה חברתית לשימוש כלל משרדי הממשלה. המפה כוללת שכונות ויישובים חלשים, אשר עד כה לא קיבלו מענה במסגרת ההחלטה על יישובי העדיפות.

בכלל זה, יינתן מענה לשכונות חלשות בלוד, רמלה, אריאל, קריית מלאכי, אשקלון, ערד, ירוחם, כרמיאל דימונה וירושלים.

במפה הכללית נמצאים אזורי הנגב והגליל (נפות גולן, צפת, עכו, כנרת, יזרעאל ובאר שבע), היישובים צמודי הגדר וסמוכי הגבול, ישובים מאוימים ביהודה ושומרון ויישובים חדשים.

חידוש נוסף במפה החדשה הוא עדיפות לאשכולות של רשויות מקומיות. האשכולות, שהחלו לפעול בשנים האחרונות, הם התאגדויות וולונטריות של רשויות מקומיות.

הממשלה פועלת באמצעות המפה החדשה לעודד התאגדויות אלו, המביאות לשיתופי פעולה בין רשויות, לצמצום פערים בין רשויות סמוכות ולשיפור השירות לתושבים.

מפת העדיפות הלאומית היא כלי מרכזי שמאפשר למשרדי הממשלה להקצות משאבים לאזורים וליישובים שהוכרו כבעלי עדיפות לאומית. במפה הכללית נכללים כ- 25% מתושבי מדינת ישראל, ובמפת הפריפריה החברתית יכללו כ-30% מהאוכלוסייה.

רא הממשלה אמר בעקבות האישור, "אנחנו מביאים מפת עדיפות לאומית חדשה, שמחזקת את יישובי הפריפריה החברתית ולאו דווקא גאוגרפית, כי הכוונה לשכונות וליישובים חלשים גם במרכז הארץ שעד היום לא ניתן להם מענה- ואנחנו מתקנים את העוול הזה היום".