הקרן החדשה מפחדת מהגרעינים התורניים

ארגון 'שתיל' מבית הקרן לישראל החדשה מקדם מאבק גם בגרעינים התורניים לקראת הבחירות המוניציפאליות. ממה הם מפחדים?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ח

הרב רחמים נסימי
הרב רחמים נסימי
צילום: יהונתן קלרמן

'פורום ערים חופשיות' שמאחוריו גם ארגון 'שתיל', הזרוע הביצועית של הקרן לישראל החדשה, מחזק את פעילותו במה שמוגדר בלימת תהליכי הכפייה הדתית ופגיעה באורח חייו של הציבור הפלורליסטי בערי ישראל.

בין הפעילויות שבהם מתמקד הפורום גם מאבק בהשפעת הגרעינית התורניים. נראה שהחשש הוא שהגרעינים יפעילו את השפעתם וכוחם כדי לקדם מועמדים אמוניים למועצות ולרשויות המקומיות, בבחירות המקומיות שיתקיימו ביום מספר חודשים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב רחמים נסימי, ראש רשת הגרעינים התורניים 'שעלים' על הדאגה בפורום מתופעת הגרעינים התורניים בכלל, ובמענה הוא אומר שמלכתחילה סבר שראוי שהקרן החדשה תעניק לגרעינים התורניים תעודת הוקרה על פעילות למען החברה והקהילה.

לדבריו קיימת הבחנה ברורה בין הציבור הרחב וראשי הרשויות, שאיתם הוא עצמו נפגש בכל מקום בארץ, לבין אותה קבוצה קטנה וקולנית. לדבריו בשטח עצמו "יש לא רק חיבוק חם אלא תמיכה ואהדה בכל מקום. מעולם לא נתקלתי בסירוב או התנגדות להקמת גרעין תורני".

נציין כי על פי אתר 'ערים חופשיות' מטרת הפורום היא "לתמוך בפעילותם של מאבקים המוניציפליים, ובפרט לסייע להם לקדם את מטרותיהם למרכז השיח הציבורי והפוליטי בבחירות המקומיות באוקטובר 2018. לשם כך, הפורום יסייע לכל מאבק שמקדם חופש דת ומדת בזירה המקומית, זאת באמצעות ליווי מקצועי ויצירת רשת ארצית של התארגנויות זהות". האתר מציין גם דוגמאות ל"סוגי המאבקים המקומיים שקיימים בפורום – תחבורה ציבורית בשבת, הדתה בבתי הספר, הדרת נשים, מרחב ציבורי, פתיחת עסקים בשבת, גרעיניים תורניים ועוד".

הרב נסימי מרגיע ומציין כי "ראשי ערים פונים ומבקשים שהגרעין יתמוך בהם לקראת הבחירות, אבל אני אומר להם שתפקידנו הוא לא להתערב בסוגיות הפוליטיות".

"פשוט לי שהקרן הזו מייצגת כיוון מסוים שהוא זניח, למרות שהוא עושה רעש גדול", אומר הרב נסימי ומציג דוגמא אחת מיני רבות לפעילות החברתית קהילתית אותה מבצעים הגרעינים: "בפסח האחרון ארגנו 32 לילות סדר ציבורים לציבור חילוני ומסורתי שרוצה לחגוג את החג ביחד. הציבור רואה בנו מנוף קהילתי וחברתי עם ניחוחות של בית אבא".

ומה באשר לאותם גרעינים שנראים כחוששים מהאופן בו הם מתקבלים על ידי גופים כמו הקרן לישראל החדשה וממזערים מעט את הנוכחות התורנית לטובת הגדרתם כמיזמים קהילתיים חברתיים: "אנחנו רוצים להיפגש עם הציבור וכל מה שמרתיע וגורם לחשש אנחנו רוצים להסיר אותו", אומר הרב נסימי ומדגיש כי אין כאן כל עניין של חשש אלא רצון ענייני לקידום המיזם ההולך ומתרחב בכ-400 משפחות המצטרפות אליו בכל שנה ומשנות את פני הפריפריה ומחזקות אותה.

"הארגון הזה (הקרן לישראל החדשה) לא תומך בגרעין שמבצע פעולה קהילתית או עזרה לאוכלוסייה במצוקה. הם רואים את הכותרת של גרעין תורני ולא תומכים למרות שהם מקבלים תרומות מיהודים טובים שרוצים לחזק סוג כזה של פעילות. הם פועלים בניגוד לרצון התורמים. צריך לחשוף בפני התורמים שלהם את המאבק של הקרן הזו נגד כל מה שיש בו סממן יהודי".

,בפועל בשטח אין שום תחושה שמצרים את צעדינו או שלא רוצים בנו. ראשי ערים פונים אליי ומבקשים שנשלח אליהם עוד גרעינים. אנחנו הולכים להקים גרעין בצפון ירושלים עם מנהלת שתחזק את האזור. יש לכך ביקוש אדיר. כל המנהלות של השכונות רוצים בגרעינים ומבקשים שנביא משפחות כי זה מחזק את הצד החברתי קהילתי ויהודי".

האם אתם מקדמים מועמדים מטעמכם לראשות רשויות? "כרשת אנחנו לא עוסקים בזה ולא מריצים אף אחד. אם אנשים בגרעין רוצים לתמוך באדם כזה או אחר זו זכותם וחובתם הציבורית". ומה לגבי ריצה לכהונת חברי מועצה? "יש מקומות שנשקלת האפשרות לתמוך בריצה למועצה. אני סבור שלא נכון לפעול כך, כי יכולת ההשפעה שלנו היא מעל ומעבר לחבר מועצה כזה או אחר. אנחנו לא עוסקים במי שיבחר אלא עובדים עם מי שייבחר אחרי שהוא נבחר".