יום העצמאות ה-70
טקס הענקת פרסי ישראל - השידור המלא

16 חתני פרס ישראל קיבלו את הפרס היוקרתי מידי ראש הממשלה ושר החינוך. בין הזוכים: דוד לוי ומרים פרץ.

ערוץ 7 , ד' באייר תשע"ח

בבנייני האומה בירושלים נערך הערב (חמישי) טקס הענקת פרסי ישראל לשנת תשע"ח.

בטקס נטלו חלק נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט.

השנה זכו בפרס פרופ' אלישע קימרון (חקר היהדות), פרופ' שלמה הבלין (חקר הפיזיקה), פרופ' יצחק שלזינגר (חקר הפסיכולוגיה), פרופ' אדווין סרוסי (חקר המוסיקולוגיה), פרופ' סרג'יו הרט (חקר הכלכלה), פרופ' אלכס לובוצקי (חקר המתמטיקה ומדעי המחשב), דוד גרוסמן (ספרות), רון בן ישי (תקשורת), גיל שויד (טכנולוגיה וחדשנות יישומית), יהודית ויהודה ברוניצקי (תעשייה), מרים פרץ (חיזוק הרוח היהודית-ישראלית), דוד לוי (חברה וקהילה), נתן שרנסקי (קליטת עלייה וקיבוץ גלויות), יהודה הראל (חקלאות והתיישבות), פרופ' נאוה בן צבי (חברה וקהילה - חינוך).

השר בנט דיבר בנאומו בטקס על המגוון החשוב של הזוכים. "רְאוּ איזה שוֹני יש בין הזוכים, וְאיזה יופי יש באותו השוני. אנחנו עַם של רעיונות ואנחנו עַם של ויכוחים. והוויכוחים הם שיוצרים את הרעיונות".

"אחד מִיסודות הStart up Nation הוא החיכוך הבריא בין אנשים מרקע שונה, עִם דעות שונות. באופן יומיומי, באלפי סטרט-אפים במגדלי ההייטק, מתווכחים ביניהם בלהט יזמים, מהנדסים וּמדענים על בעיות שנראות תחילה בִּלתי פתירות. כך גם בבתי המדרש בישיבות בִּבְני ברק, וּבחדרי המחקר באוניברסיטאות בישראל. מתווכחים בקולי קולות, וּבאמצע הוויכוח לפתע מופיע ניצוץ פריצת הדרך. זהו אתוס החדשנות הישראלי שנולד ממסורת הפלפול היהודי. אומת הסטארט-אפ תלויה בכך שנמשיך להתפלמס, אך האחדות בתוכנו היא התנאי שנמשיך להתקיים", הוסיף בנט.

הוא ציין כי אחדות אזרחי ישראל היא קריטית. "אחדות איננה אחידות. אחדות אין פירושה מחיקת ההבדלים בינינו. להֵפך, אחדות פירושה שאנחנו חוגגים את ההבדלים וצומחים בזכותם. איננוּ רוצים ליצור זהות עברית אחת חדשה, אחידה וּתְפלה. עלינו להודות על קיבוץ הגלויות שיוצר פסיפס ישראלי מרהיב".

"כידוע לכם, השנה הוֹבלנו מגמה שבה זוכי פרס ישראל ישַקְפו עוד רבדים ועוד ציבורים בחברה הישראלית, ויש לנו עדיין לאן להתקדם. הַגִיווּן בְּקֶרֶב מְקַבְּלֵי הפרס, הוא חלק מִמהלך כולל למתן ביטוי לכֹל מרכיבי החברה הישראלית בְּמערכת החינוך. לא בּמרירות אנו מחנכים את ילדינו, אלא בְּגאווה וּבְהכרת תודה", אמר שר החינוך.

לדבריו, "מולנו ניצב אתגר גדול: כיצד אפשר לחיות כאן יחד, אנשים עם דעות כל-כך שונות וכל כך מתנגשות, וּבכל זאת לקיים את יִיעודנו לאור המחלוקות? התשובה היא שאנחנו בני משפחה אחת".

"אינני רק שר החינוך, אני גם מנהיג פוליטי של אחד מהצדדים בַּוויכוח. אני מאמין שאני צודק, אני משוכנע שהדרך שלי היא הדרך הנכונה. אבל לוּ היה כפתור, שלחיצה עליו היתה הופכת את כל הישראלים לבעלי אותה הדעה כמו שלי, לא הייתי לוחץ על כפתור כזה. ברור שאני רוצה לשכנע במחלוקת, אבל אינני רוצה להעלים את המחלוקת", הצהיר בנט.

הוא אמר כי "יש כמה כוחות רעיוניים שמתנגשים אלו באלו בַּעַם שלנו. יש זרם אחד שמדגיש את הלאומיות, יש מי שמדגיש דווקא את הדתיות, ויש מי שמציב בַּמרכז את האוניברסליות ואת זכויות האדם. אנחנו זקוקים לכולם יחד. צריכים להקשיב לכל אחד מהכוחות".

"לצערי, עברנו רווי בפלגנות. אפילו ברגעים האפלים ביותר שעברו על עמנו, בְּמרד גטו ורשה, בשיא הקרבות מול הנאצים, היהודים בגטו לא נלחַמו כְּגוף אחד, אלא התחלקו לשני כוחות מפוצלים שאינם משתפים פעולה. וְכך גם בימי חורבן מדינתנו בבית שני, לפני 2,000 שנה. אויבינו, המכירים בכוחנו, יודעים שכאשר אנו מאוחדים אף אחד לא יוּכַל לנו. הם רק אורבים לַרגע שהשסעים יִפְרְמוּ אותנו מבפנים. לא נאפשר זאת".

"לא נקבל הזדמנות נוספת למדינה. השִבְטִיוּת המֶלאכותית, נתפסת לעיתים כמעין גזֵרת גורל. אך היא אינה כזו. ההחלטה היא בידינו. וּבעיקר היא משימה לדור הצעיר שלנו. כְּשר החינוך של מדינת ישראל, אני פונה מכאן לַנוער הישראלי המופלא: קחו אחריות. בואו נפיג את החרדות אחד מן האחר. נדבר, וְלא נצעק. נתמודד עם הַטיעון, ולא עם הטוֹעֵן. נקשיב בְּאמת", הוסיף שר החינוך.

הוא ציין כי "חשוב לומר דווקא ביום זה: לַיַמין אין מונופול על הפטריוטיות בדיוק כפי שלשמאל אין מונופול על זכויות האדם. לא רק הַיַמין אוהב את ארץ ישראל ולא רק השמאל שואף לשלום. אלוּ גם אלוּ רוצים את טובת הַמְדינה. ויכוח בין אחים אסור שיהפוך לְשנאת אחים".טוען....