בג"ץ: המתפרע שנפצע יוכל לצאת לרמאללה

בג"ץ פסל את החלטת שר הביטחון שלא לאפשר למי שנפצע במהלך המהומות סמוך לגדר הרצועה לעבור לרמאללה לצורך קבלת טיפול רפואי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' באייר תשע"ח

בג"ץ: המתפרע שנפצע יוכל לצאת לרמאללה-ערוץ 7
ההתפרעויות בעזה
צילום: דובר צה"ל

שופטי בג"ץ, אורי שהם גורג' קרא ויעל וילנר קיבלו בצהריים (שני) את עתירתם של יוסף איאד כרנז, עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל ומרכז אלמיזאן לזכויות אדם בעזה.

בעתירה התבקשו מפקד כוחות צה"ל בעזה, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שירות הביטחון הכללי ושר הביטחון לאשר לכרנז שנפצע באורח קשה בהתפרעויות סמוך לגדר הרצועה לפני כשבועיים לצאת מהרצועה לקבלת טיפול רפואי ברמאללה.

כרנז, שנפצע באורח קשה בהתפרעויות סמוך לגדר, עבר קטיעה של רגלו האחת, ולולא טיפול רפואי מתאים עשויה להיקטע גם רגלו השניה.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

ישראל סירבה לאפשר לכרנז לצאת מהרצועה לקבלת טיפול רפואי ברמאללה, זאת לנוכח העובדה שמצבו הרפואי הוא פועל יוצא של השתתפותו בהפרות סדר אלימות של ארגון חמאס.

השופטים קבעו בפסק הדין כי שר הביטחון רשאי להפעיל את שיקול דעתו ולמנוע מתן היתר כניסה לישראל גם לצורך קבלת טיפול רפואי, בין היתר, בהתאם "לאינטרסים הביטחוניים, המדיניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל".

עם זאת טענו השופטים כי לא שוכנעו שלפני קבלת ההחלטה בעניינו של כרנז "נבחנה השאלה האם נסיבותיו המיוחדות והחריגות של המקרה הנדון, אינן מצדיקות סטייה מהנהלים וההנחיות הכלליות, או כי נערכה בחינה קונקרטית של נסיבותיו הפרטניות של העותר 1 (כרנז - ש"פ), ובכלל זה – מצבו הרפואי וההשלכות הקשות של היעדר מתן היתר למעבר לרמאללה על מצבו".

"בנסיבות אלה, ומשלא שוכנענו כאמור כי נבחנו מכלול הנסיבות הקונקרטיות ובכלל זה האפשרות לסטות במקרה חריג זה מההנחיה הכללית, ראוי היה להורות למדינה לשוב ולבחון את עניינו של העותר. אולם, לנוכח מצבו הקשה מאוד של העותר והחשש הממשי והמיידי לקטיעת רגלו השנייה והיחידה, נדמה כי כל השתהות נוספת הנדרשת לשם בחינת עניינו כנדרש וקבלת החלטה חדשה בעניינו עלולה להוביל להתממשות החשש ולקטיעת רגלו של העותר 1 בטרם תינתן ההחלטה החדשה, ותוך מתן הזדמנות נאותה, במידת הצורך, להעמיד החלטה זו לביקורת שיפוטית", הוסיפו השופטים.

לאור זאת נקבע בפסק הדין, "בנסיבות חריגות אלה, בהן לא נשקפת סכנה ביטחונית ממעברו של העותר 1 מרצועת עזה לקבלת טיפול רפואי ברמאללה, ומשמדובר במקרה הומניטארי חריג ויוצא דופן, אנו מורים על קבלת העתירה והפיכת הצו על תנאי לצו מוחלט. המשיבים יאפשרו את מעברו המיידי של העותר 1 מרצועת עזה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ברמאללה".

עם זאת בסיום פסק הדין נאמר, "בשולי הדברים יודגש כי החלטה זו נטועה כולה בנסיבותיו הקונקרטיות החריגות ביותר של העותר 1, ואין בה כדי להשליך על מקרים אחרים. עוד יודגש כי בהחלטה זו לא נדרשנו לבחינת חוקיות המדיניות הכללית של המשיבים כפי שהוצגה בתגובתם, ואין לראות בהחלטה משום הבעת דעה בעניין מדיניות כללית זו".