ברני סנדרס
ברני סנדרסצילום: רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס, מי שהיה מועמד לתפקיד סגן הנשיא יוצא למתקפה חריפה נגד ראש הממשלה נתניהו וממשלתו.

"כמי שמאמין לחלוטין בזכותה של ישראל להתקיים בשלום וביטחון. כמי שכאיש צעיר חי בישראל לכמה חודשים וגאה במורשת היהודית שלו. כמי שמודאג מאוד מהעלייה בכל העולם של תופעות אנטישמיות וגזענות מכל סוג, אני חייב להגיד בקול צלול וברור שהתנגדות לממשלת נתניהו לא הופכת אותנו לאנטי ישראל", טען סנדרס בועידת העשור של שדולת השמאל היהודית-אמריקנית, ג'יי סטריט.

הוא תקף את ישראל על מדיניותה בעזה. "אחד המקומות בו השינוי הכי נחוץ הוא בעזה. אחרי שנים של מצור ארוך, נוצר בעזה משבר הומניטרי. אמנם חמאס עם השחיתות והאלימות שלו נושא באחריות רבה להתדרדרות המצב, אבל האשם מוטל גם על ישראל".

הוא קרא למדינות העולם להשקיע יותר בשיקום עזה. "עלינו להתרכז בכך שבזמן שאנחנו מבקרים בצדק את ממשלת נתניהו על חוסר היכולת שלה לנהל משא ומתן עם הפלסטינים אנחנו צריכים לדרוש גם מהמדינות העשירות באזור לקחת חלק מרכזי יותר בשיקום עזה".

סנדרס לא פספס הזדמנות לבקר גם את הנשיא המכהן. "אני מודאג מכך שממשל טראמפ עדיין לא הודיע על מחוייבותו לפתרון שתי המדינות. כי אם לא שתי מדינות, איזה עוד פתרון יש? אסור לנו להמעיט בקושי של הגעה לפתרון, אבל אם אנחנו מוענים לעבוד קשה ולשבת סביב שולחן הדיונים, ניתן לעשות זאת.

“לעיתים קרובות מדי השיח בוושינגטון נשלט על ידי אלו שהתשובה שלהם היא לזרוק עוד פצצות כמו שראינו לפני מספר ימים, על פני לעסוק בדיפלומטיה ומשא ומתן", סיכם סנדרס.