המורשע ברצח אבו חדר שובת רעב

יאיר בן דוד, המורשע ברצח מוחמד אבו חדר, שובת רעב זה 11 ימים בדרישה להשוות תנאי אסיר לאומני יהודי לתנאי אסירים לאומניים ערבים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באייר תשע"ח

אחד החשודים ברצח אבו חדיר
אחד החשודים ברצח אבו חדיר
פלאש 90

יאיר בן דוד, שהורשע ברצח הנער מוחמד אבו חדר, פתח לפני 11 ימים בשביתת רעב הנמשכת עד היום.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם פרקליטו, עורך הדין עזריאל פרידנברג המספר על מניעי השביתה והניסיונות להניא אותו ממנה.

"יאיר מבקש דבר ערכי מאוד. הוא לא מבקש הטבה כלשהי אלא השוואה בין מחבל יהודי במירכאות לבין מחבל ערבי שהרג ישראלים ויהודים", פותח פרידנברג ומסביר כי "לנגד עיניו, כמו לנגד עיני כל אזרח, רואים שכל מחבל ערבי שרצח ילדים יהודים במיטתם או מבוגרים מגיע לקייטנת האסירים שבין כתלי בית הסוהר ומשתחרר לאחר מכן. לעומת זאת ישראלים שנסחפו והגיעו למצב של רצח לאומני נמקים בכלא. הוא מבקש שוויון בענישה ושיוויון בשחרור".

לדברי עו"ד פרידנברג המציאות היא שקיימת אפליה לרעה של אסירים יהודים לעומת ערבים, "לכאורה מדובר באותה אשמה אבל התוצאה שונה".

עוד מזכיר ומציין פרידנברג כי בן דוד ביצע את העברה בהיותו קטין בן 16 "וידועה פסיקת אהרון ברק שלקטין אין אידאולוגיה שמניעה אותו, אלא הגיל והנסיבות הסביבתיות והלחץ החברתי. הוא עשה את המעשה לאחר רצח שלושת הנערים ומיד למחרת הוא נסחף אל המעשה. ללא אידאולוגיה אלא היסת וסחף".

באשר לתנאים בהם מוחזק מרשו מבהיר פרידנברג כי "לא התנאים הם שהניעו אותו לשביתת הרעב, אבל מדובר בתנאים קשים מנשוא. אין ביקורים פתוחים או שיחות טלפון פתוחות. כל מה שמותר לאסיר שהורשע על רצח פלילי לא מגיע למי שמוגדר כאסיר לאומני יהודי, גם אם הוא נאסר על גרפיטי. המציאות היא שאסיר ביטחוני גרוע יותר מאסיר פלילי שעבר עבירת רצח שמורשה בביקורים פתוחים ושיחות".

לדבריו משיחה שקיים עם בן דוד עולה התחושה שבן דוד נחרץ ונחוש להמשיך בשביתת הרעב עד לשינוי הגדרות המאסר והאפליה עליה הוא מוחה. מבחינתו של בן דוד, אומר פרידנדברג, אם לא ייצא מהכלא כפי שברש"פ משחררים אסירים במחוות חגים, ברור לו שייצא מהכלא רק בארון מתים. "הוא רוצה שיוויון ערכי", אומר עורך הדין המציין כי גם לבן דוד ברור שאיש לא ישחרר אותו כבר מחר, אך הוא תובע שגם לו יהיה סיכוי עתידי לשחרור, בניגוד לסיכוייו כעת מתוקף הגדרתו כעת כאסיר לאומני.

עוד הוא מספר כי "שב"ס מנסה לשכנע אותו להפסיק את שביתת הרעב בכך שמביאים לו עבודות סוציאליות ואת רופא הכלא שמסביר לו שהוא מזיק למצבו הגופני ומתקרב לאיבוד הכרה שבעקבותיו הדברים ייצאו משליטתו". לבן דוד, כך נראה, אין כל כוונה להיעתר להפצרות הללו.