יעקב עמידרור
יעקב עמידרור צילום: הלל מאיר/TPS

האלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי וראש חטיבת המחקר באמ"ן, מציע להקדים תרופה למכה לפני התעצמות הכוח האיראני על אדמת סוריה.

בשיחה עם אילה חסון ברדיו 103fm, הדגיש עמידרור כי "למדינת ישראל אין שום אינטרס או רצון להתפשט או להשפיע על המלחמה הפנימית בתוך סוריה - אלא שהאיראנים דוחפים אותנו לפעולה. הם בונים, ממש בימים אלה, יכולת צבאית בסוריה שהיא אפילו יותר חזקה ממה שיש להם עם חיזבאללה בלבנון - שם יש להם כ־120 אלף רקטות וטילים. כל אלה בחסות הבלאגן הסורי".

לדבריו, "המצב שבו נשקפת לישראל סכנה גם מכיוון סוריה הוא מצב שחייבים למנוע - כי אחרת נעמוד בפני איום כפול ומורכב הרבה יותר". הוא אף הזהיר כי "עלול להיווצר מצב שבו לא נוכל להגן על עצמנו".

עמידרור הסביר כי גודלה של סוריה מאפשר לאיראן לפרוס כוחות על יד ישראל. הוא הזכיר כי ''האיראנים הפעילו מל"ט חמוש עם חומר נפץ שהמריא מסוריה בשליטה איראנית, חלף על פניה ונכנס דרך ירדן לשטח ישראל. דבר כזה לא היה קורה אם המל"ט היה יוצא מלבנון. מסוריה הכל הולך - והאיראנים עושים שם את מה שהם רוצים, ללא מגבלה".

''המל"ט לא יצא מהגדר אלא מלב המדינה", הזכיר עמידרור. ''צריך לזכור שזה חלק מאסטרטגיה יותר רחבה. מה שיש לאיראנים בראש זו לא היכולת לפעול נגד מדינת ישראל ברמה הקונבנציונלית, אלא התקדמות תוכנית הגרעין. הם רוצים ליצור מצב שבו כל מחליט במדינת ישראל יהסס מלפעול נגד הגרעין האיראני בגלל שהוא יפחד ממה שיקרה לו מכיוון סוריה ולבנון.

''לכן, אי אפשר לנתק את זה. צריך להבין שזו מסגרת אסטרטגית אחת, ואם לא נעצור את התהליך בתחילתו לא נוכל למנוע אותו בסופו".

עמידרור נשאל האם ישראל הולכת להסלמה, והשיב נחרצות "כן, ויכול להיות שזה יגיע לאירוע לחימתי גדול מאוד, ואולי אפילו למלחמה מול חיזבאללה. חיזבאללה לא מקבל החלטות לבד, אם האיראנים יחליטו שמשרתת אותם התקפה של חיזבאללה נגד ישראל, הם לא יהססו להשתמש בארגון".

לדבריו, האיראנים יהיו חייבים להגיב על התקיפות הישראליות בשטח סוריה, ''בד בבד, הם בוחנים גם מה המחיר שהם ישלמו. אנחנו צריכים להבין שזה יכול להוביל להידרדרות, כאמור, ואף למלחמה בינינו לבין איראן וחיזבאללה.

''אנחנו צריכים להסתכל על המצב בעיניים, לא לרמות את עצמנו ולחשוב שאם לא נעשה משהו אז הוא לא יקרה. יקרה, ויותר גרוע. צריך להבין שאי אפשר להגן על מדינת ישראל בלי להיות מוכנים לשלם את המחירים", דברי עמידרור.