ישראל מצדיעה לשומרת הגחלת היהודית

בירושלים נערכה היום (שלישי) קבלת פנים לכבודה של מרגלית זינאתי, שומרת הגחלת היהודית מפקיעין שתדליק מחר משואה בטקס הדלקת המשואות שייערך בערב יום העצמאות בהר הרצל.

לקבלת הפנים הגיעו עשרות אנשי ההסתדרות הציונית העולמית והמועצה הציונית בישראל, בכדי להוקיר ולהביע את הערכתם על פעילותה של זינאתי לשמירת הגחלת היהודית בפקיעין, הנחלת המורשת היהודית לדורות הבאים, ושמירת בית הכנסת ונכסי ההקדש היהודי שנשמרו במשפחתה במשך דורות רבים.

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל אמר באירוע "שמחנו לארח את הגברת מרגלית זינאתי ולחגוג את בחירתה להדלקת משואה בחגיגות ה-70 למדינת ישראל. מרגלית זינאתי הקדישה את חייה לשמירת בית הכנסת והנחלת מורשתה לדורות הבאים.

''היא מלמדת אותנו על הצורך לשמר את ההיסטוריה החשובה שלנו במבט על ההווה והעתיד ועל הזכות הגדולה שיש לנו ביכולת להמשיך להנחיל, ללמד ולהשקיע בדור הצעיר, ולטוות לו את הדרך במדינה הכל כך נפלאה שאנו גרים בה", תיאר חגואל.

המועצה הציונית בישראל מבית ההסתדרות הציונית העולמית מפעילה את בית זינאתי בפקיעין, המהווה את אחד מאתרי המורשת החשובים ביותר בהיסטוריה היהודית. בית זינאתי מספר את סיפורה של קהילת היהודים שלא עזבו לגלות בכלל ואת סיפורה של משפחת זינאתי בפרט, אשר חיים בתוך מרקם רב תרבותי המתקיים בכפר עתיק זה עד היום.

זינאתי בת ה-86, נצר למשפחת כהנים שמעולם לא עזבה לגלות. היא הקדישה את חייה לשמירת בית הכנסת ונכסי ההקדש היהודי בפקיעין ונודעת בתור שומרת הגחלת היהודית בפקיעין ובארץ ישראל מדורי דורות.

משפחתה מוכרת כמי שנאחזה בפקיעין ונותרה לאחר שנים של בדידות ומאבק תוך שמירה על יחסי שכנות טובים לצד בני הדתות השונות בכפר. ביתה הנמצא בלב הכפר שוכן סמוך לבית הכנסת העתיק בפקיעין, כפר שרוב תושביו הם דרוזים, נוצרים ומוסלמים.

מנהל בית זינאתי בפקיעין, אריאל רוזנבאוםחזקי ברוך