היינו כחולמים
היינו כחולמיםצילום: דוד וויל

ערב הודיה חגיגי לרגל יום העצמאות ה–-70 למדינת ישראל נערך אמש (שני) בבית אורות בירושלים, במהלכו עולים מכל קצוות תבל סיפרו את סיפור עלייתם המרגש והמאתגר.

במהלך האירוע הושק ספר הילדים "היינו כחולמים" על פועלו של הרב חנן פורת ז"ל שייסד את בית אורות סמוך למקום נפילת מפקדו גיורא אשכנזי בדרכם לשחרור העיר העתיקה במלחמת ששת הימים.

בכנס השתתפו הרב דב ליאור, ראש ישיבת בית אורות הרב דני איזק, רב היישוב בית יתיר וראש כולל ניר הרב אבי סמוטריץ', מנכ"ל עמותת 'מעלה' רפי קפלן, יו"ר 'מעלה' חיים פלק, ח"כ לשעבר צבי הנדל וד"ר חגי בן ארצי. את הערב הנחה הרב יעקב יקיר.

הרב ליאור סיפר בכנס את סיפור עלייתו מרוסיה לירושלים, "לאחר המלחמה הייתי במחנה עקורים בגרמניה במשך שנה, שם חגגתי את הבר מצווה שלי. באותה תקופה היתה התלהבות עצומה של כל יהודי אירופה לעלות לארץ, ואם הבריטים לא היו סוגרים את השערים, כל היהודים היו היום בארץ והיו הרבה יותר יהודים בעולם.

''נסענו באוניית אקסודוס המפורסמת אשר נוסעיה לא זכו להגיע לארץ והוחזרו לגרמניה. לבסוף זכיתי להגיע לארץ כמה שבועות לפני קום המדינה".

הרב ליאור קרא לצעירים ולהפסיק לנסוע לחו"ל. "מאז שהגעתי לארץ ישראל, אין לי שום יצר הרע לצאת לחו"ל, אני מכיר את הרשעות של הגויים. זכיתם להיות בדור שגדל בארץ, אל תיסעו לחוץ לארץ".

רפי קפלן, מנכ"ל עמותת 'מעלה', דיבר על הרב חנן פורת ועל הקשר שלו לקיבוץ גלויות: "הרב פורת לא רק חלם קיבוץ גלויות אלא גם לחם למען קיבוץ גלויות. הוא פעל רבות למען העלייה האתיופית בכלל ובמאבק למען בני הפלשמורה בפרט.

"חנן התקשר בשבת לרה"מ באותם ימים יצחק שמיר, מכיוון שהתברר לו שבמבצע שלמה כ- 2000 בני הפלשמורה עומדים להינטש בשדה התעופה. בזכות מאבקו עלו עוד כ-50 אלף איש לארץ", תיאר קפלן.

הרב פרופ' זאב דשבסקי שעלה מרוסיה הסובייטית והיה 13 שנים מסורב, סיפר "הרגשתי שישראל היא המדינה שלי. אחרי מלחמת ששת הימים הרגשנו גאים להיות יהודים. בשנת 1990 קיבלתי אישור עלייה לישראל, זה היה ממש חלום, הרב דרוקמן חיכה לנו בנמל התעופה ובירך איתנו 'שהחיינו', לכל אורך היום הוא ליווה אותנו בכל מקום".

דוד בהרט שעלה מאתיופיה דרך סודן סיפר על תלאות הדרך. "כמה שבועות לפני שהתכוונו לצאת לסודן בדרך לארץ ישראל, נוצרים פשטו על בית המשפחה שלנו ורצחו שלושה מבני משפחתי. כאשר הגענו לסודן, צבא סודן לוקח שלושה אחים וארבעה דודים שלי למחנה צבאי ומאז אנחנו לא יודעים מה עלה בגורלם עד עצם היום הזה.

''בסודן סייעתי בעליית היהודים לארץ, הרגשתי שאני בר מזל שזכיתי לעשות את מה שדורות רבים של אבותיי חלמו ולא יכלו לעשות למרות כל הקשיים והאובדן בדרך. חזרתי הביתה", אמר.

שלום וואך שפעל להעלאת למעלה מ-1400 משפחות מצרפת הציג את הקושי של יהדות צרפת לעלות לארץ ואת המאמצים שהיהודים בצרפת עושים כדי להישאר יהודים.

הרב פרופ' שלמה טולדנו הפריך בנימוקים רבים שני מיתוסים אודות העלייה ממרוקו והדגיש כי "המיתוס הראשון הוא שליהודים היה טוב במרוקו כי הם הסתדרו עם שכניהם המוסלמים. המיתוס השני אומר שהעלייה של המרוקאים לארץ הרחיקה אותם מהדת".

בהמשך הערב התקיימה כאמור השקת הספר "היינו כחולמים", ספר ילדים בהוצאת "דברי שיר", המספר את פועלו ואישיותו המיוחדת של הרב חנן פורת.

נעם ושירה ונגרובר, מחברי הספר, סיפרו על החיבור שלהם לרב חנן. "נס קיבוץ הגלויות הוא סיום של נס גדול יותר והוא נס קיומנו 2000 שנה בגלות. גלות שלא שכחנו בה את התורה ולא שכחנו בה את הכמיהה לארץ ישראל, זהו הנס הגדול. זכינו לכתוב ספר אודות חלומותיו של הרב חנן פורת שחלם את שני הנושאים הללו של לימוד תורה ויישוב הארץ. אנחנו מקווים שהספר יעביר לילדים שלנו את החלומות של הרב חנן והם ימשיכו להגשימם".